אביחי מנדלבליט, בנימין נתניהו
צילום: אוליבייר פיטוסי, יונתן זינדל, פלאש 90

כפי שפורסם בכאן חדשות: היועמ"ש העביר את הסדר ניגוד העניינים החדש של רה"מ

המסמך נוגע בעיקר לנושאים משפטיים שעל נתניהו להימנע מלעסוק בהם, בשל ההליך הפלילי המתנהל נגדו: "עליך להימנע ממעורבות בכל עניין הנוגע למינויים ולהליכי מינויים במשרד המשפטים ובמשטרת ישראל"
תמר אלמוג
02 בנובמבר 2020
19:39

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר הערב (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו את חוות דעתו למניעת ניגוד עניינים, על רקע ההליך הפלילי המתנהל בעניינו של נתניהו. כפי שפורסם בכאן חדשות, המסמך נוגע בעיקר לנושאים משפטיים שעל ראש הממשלה להימנע מלעסוק בהם.

בהודעתו של מנדלבליט נמסר כי המקרים המעוררים חשש לניגוד עניינים נוגעים להחלטות הקשורות למערכת אכיפת החוק, למערכת בתי המשפט, לעדים או לנאשמים אחרים במשפט, לעיסוקים מסויימים בתחום הפעילות של משרד התקשורת, וכן להליכים ממשלתיים העוסקים בחקיקה בעלת השפעה על ההליך הפלילי בעניינו. 

בין השאר מציין מנדלבליט במסמך הנוגע לנתניהו: "עליך להימנע מלטפל בכל עניין הנוגע למינויי בכירים במשטרה ובמשרד המשפטים, ביחס לבעלי תפקידים אשר מעורבים בהליך הפלילי. הנוגע לעניינו של ראש הממשלה או שיש ביכולתם להשפיע על ההליך. הכוונה בהקשר זה היא לבעלי התפקידים הבאים -  היועץ המשפטי לממשלה , פרקליט המדינה, מפכ"ל המשטרה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל, מפקד להב 433 ויתר מפקדי היחידה, וכן חוקרי המשטרה והרשות לניירות ערך שטיפלו בעניינו ומנויים כעדים, ולרבות קידום חקיקה הנוגעת לתפקידים אלו.

"להימנע מכל מעורבות בעניינים הנוגעים לפעילות הוועדה לבחירת שופטים, בכל הנוגע לשופטי בית המשפט העליון ובית המשפט המחוזי בירושלים. יובהר עם זאת, כי אין מניעה שראש הממשלה יהיה מעורב בקביעת זהות חברי הממשלה שימונו כנציגים לוועדה לבחירת שופטים".

עוד צוין בהודעה כי "מדובר בחוות דעת העוסקת רק בהיבטי ניגוד העניינים הנוגעים לכתב האישום שהוגש בעניינו של מר נתניהו. לצד חוות דעת זו, יגובש הסדר ניגוד עניינים כללי, על בסיס שאלון ניגוד העניינים המועבר אל כלל חברי הממשלה, כמקובל".