אביחי מנדלבליט
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש לנתניהו וגנץ: אין הצדקה לעיכוב מינויי בכירים בשירות הציבורי

לדברי מנדלבליט, העיכוב במינויים מעורר קושי משפטי והוא יתקשה להגן על המדינה בעתירות לבג"ץ בנושא. גנץ: הנחיתי את שר המשפטים להאיץ את הליך מינוי פרקליט המדינה
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
03 בנובמבר 2020
10:34

בפנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ, אמר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי אין הצדקה לעיכוב במינויי בכירים בשירות הציבורי. לדברי מנדלבליט, הוא יתקשה להגן על המדינה בעתירות לבג"ץ בנושא.

מדובר במינויי מנכ"לי משרדי ממשלה, מפכ"ל המשטרה, נציב שירות בתי הסוהר, החשב הכללי, פרקליט המדינה, מנהלי רשויות ממשלתיות משמעותיות, מדענים ראשיים של משרדי ממשלה ועוד. במכתבו כותב היועץ כי העיכוב במינויים אלו לא עולה בקנה אחד עם החשיבות באיוש קבוע של המשרות, ועלול לפגוע ביציבות ובתפקוד התקין של שירות המדינה כולו.

עוד מציין היועץ כי בחלק מהמקרים הליך בחינת המועמד כבר הושלם, אבל הצעת ההחלטה על המינוי לא מועלית על סדר היום של הממשלה בלי הצדקה עניינית. מנדלבליט מוסיף כי במצב הדברים, שהמינויים לא מקודמים בלי טעם ענייני, מתעורר קושי משפטי משמעותי שמתגבר נוכח ריבוי התפקידים שלא מאוישים דרך קבע.

בתגובה לפניית מנדלבליט, גנץ צייץ: "הנחיתי את שר המשפטים אבי ניסנקורן להאיץ את הליך מינוי פרקליט המדינה במסגרת ועדת האיתור, ולהביא אותו בהקדם לאישור הממשלה. אני קורא גם לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה למנות בהקדם מפכ״ל. יש לקדם את כל המינויים התקועים של בכירים בשירות המדינה. המדינה זקוקה כעת ליציבות ולתפקוד מלא".