סגר בחנויות ובשווקים
צילום: אבשלום ששוני פלאש 90

קבינט הקורונה אישר: חנויות הרחוב ייפתחו ביום ראשון

הפתיחת תהיה במתווה של עד 4 אנשים או לפי התו הסגול • עמיר פרץ, יולי אדלשטיין ומירב כהן התנגדו • גמזו בקבינט הקורונה: "יש צפי להתקדמות חלקית בלבד בפתיחה על פי מדרגות היציאה" • ברגע האחרון: חוק הקנסות ירד מסדר יומה של הכנסת לאחר סיכום בין המפלגות החרדיות לרה"מ
כתבי כאן חדשות
04 בנובמבר 2020
09:59
עודכן ב 18:47

קבינט הקורונה אישר היום (רביעי) את פתיחת חנויות הרחוב החל מיום ראשון. השרים עמיר פרץ, יולי אדלשטיין ומירב כהן התנגדו. פרץ התנגד כיוון שההחלטה לא כללה את פתיחת אזורי המסחר הפתוחים כגון ביג וביל"ו סנטר.

הפתיחה תהיה על פי מתווה של עד ארבעה לקוחות, בדיקת קורונה למוכר והתו הסגול. ראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בפתיחת החנויות תחת מגבלות, אך אמר כי "חד וחלק נעלה בתחלואה - אנו נכנסים למלכודת של אי ראייה אמיתית וכנה של המצב".

ממונה המאבק בקורונה, פרופסור רוני גמזו, הציג בפני חברי הקבינט צפי ולפיו ייתכן ואי אפשר יהיה להתקדם לשלב השלישי בתוכנית היציאה באופן מלא, אלא רק באופן חלקי. זאת לנוכח העובדה שמקדם ההדבקה מתקרב ל-1, ולנוכח העובדה שגם בחברה הערבית חצה כבר את הרף. הוא ציין כי כבר הערב שתי רשויות אדומות נוספות ייכנסו להגבלות.

ברגע האחרון, חוק הקנסות ירד מסדר היום של מליאת הכנסת, לאחר שסוכם בין המפלגות החרדיות לנתניהו שהחוק יעלה רק לאחר פגישה בין הצדדים, ולאחר ליבון המחלוקת ביניהם סביב הנושא, זאת למרות הקיצוץ המשמעותי בגובה עליית הקנסות.

כמו כן, משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 831 נדבקים שאובחנו אתמול, זאת מתוך 40,832 בדיקות שנערכו. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.1%. 

עוד הוצג בקבינט כי שיעור המורים שנבדקו לקורונה נמוך יחסית. שר הביטחון בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיקבע שמי שלא עושה בדיקה, שלא יוכל לבוא לעבודה ולהשתכר. מנדלבליט אמר כי יבחן זאת.

ועדת החוקה אישרה היום לקריאות שנייה ושלישית את "חוק איי התיירות", שיאפשר להכריז על ערים נוספות כ"איי תיירות" - זאת בניגוד לעמדת משרד הבריאות. הממשלה תהיה רשאית להכריז על אזורים נוספים בהתאם לקריטריונים שנקבעו, ויהיה עליה לבחון הקלות לאטרקציות, עסקים ופעילויות נוספות באזורי איי התיירות.

כפי שפרסמנו לראשונה בחדשות הערב עקב תוצאות שגויות במכשירי הבדיקות המהירות מנחה משרד הבריאות את בתי החולים להגביל את השימוש בבדיקות אלו רק לבעלי תסמינים ובמקרה של תשובה חיובית לחזור על הבדיקה באמצעות בדיקת pcr רגילה.

בנוסף, ועדת השרים תדון מחר על הטלת הגבלות נוספות על שמונה יישובים המוגדרים אדומים - מרביתם יישובים ערבים: כפר מנדא, עראמשה, בוקעאתה, כפר כנא, מע'אר, בוקעטה, מג'ד אל שאמס, מסעדה, והיישוב היהודי היחיד ברשימה - חצור הגלילית, עליהם שר הביטחון בני גנץ ידרוש להטיל הגבלות.

השתתפו  בהכנת הידיעה: עמיחי שטיין, גילי כהן ויערה שפירא