ארכיון
צילום: באדיבות המשפחות

חודשו המגעים לעסקה להשבת הגופות והנעדרים

על פי המקורות, חמאס דורש שחרור של מאות אסירים, לרבות רוצחים, ובהם יורשו של יחיא עיאש • ישראל לאסירי חמאס בכלא: אין בידי חמאס חיילים ישראלים חיים
גל ברגר
05 בנובמבר 2020
20:46

מקורות פלסטיניים מסרו היום (ראשון) לכאן חדשות כי חודשו המגעים בין ישראל לחמאס לעסקה להשבת הגופות והנעדרים, לאחר פסק זמן של כחודשיים. על פי אותם מקורות, חמאס דורש שחרור של מאות אסירים, לרבות רוצחים, ובהם יורשו של יחיא עיאש.

לדברי המקורות, סבב המגעים הנוכחי נמצא בראשיתו, ובשלב זה אין התקדמות או פריצת דרך. עוד מסרו כי הצדדים עדיין לא הגיעו לדון בשמות האסירים שחמאס תובע לשחרר במסגרת עסקה, והמגעים עדיין עוסקים בעקרונות ובמספרים.


עוד אמרו המקורות כי חמאס מצפה לקבל בכל עסקה שניים מבכירי אנשיו בכלא - חסן סלאמה, שהוביל בשנות ה-90 את גל פיגועי הנקם על חיסול יחיא עיאש ונשפטל-48 מאסרי עולם, וג'מאל אבו אלהיג'א שהוא סמל של חמאס מהאינתיפאדה השנייה, ושפוט ל-9 מאסרי עולם.

ישראל מסרבת לשחרור רוצחים במסגרת עסקה ומדברת על עסקה הומניטרית ולא על מספר גדול של אסירים שישתחררו במסגרתה. לדברי המקורות, ישראל גם העבירה מסר לאסירי חמאס בבתי הכלא בישראל: "שלא יאמינו לשמועות שחמאס מנסה לפזר כאילו יש בידיו חיילים חיים, ולא יטפחו ציפיות אלא יהיו ריאלים לגבי כל עסקה שתגובש". בעסקת שליט שימשו אסירי חמאס בכלא גורם מכריע בגיבוש הרשימות.