-
צילום: גטי אימג'ס

רה"מ לבג"ץ: אין מניעה לפצל את תפקיד היועמ"ש הבא מתפקיד ראש התביעה הפלילית

נתניהו השיב לבג"ץ בנוגע להסדר ניגוד העניינים שפרסם אביחי מנדלבליט • היועמ"ש העביר שלשום לרה"מ את חוות דעתו בנושא, על רקע ההליך הפלילי המתנהל בעניינו
תמר אלמוג
05 בנובמבר 2020
22:30

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השיב היום (חמישי) לעתירות שהוגשו לבג"ץ בנוגע להסדר ניגוד העניינים שפרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. במכתב מטעמו נאמר: "אין כל מניעה שראש הממשלה יוביל לפיצול תפקיד היועמש הבא מתפקיד ראש התביעה הפלילית". במכתב גם נשמעה ביקורת על מנדלבליט: "אין לו סמכות לקבוע אם מתקיים עניין אישי בנושא מסוים".

במכתב התשובה נאמר בנוסף: "אין מקום לקבוע כי היה לערוך את ההסדר למניעת ניגוד העניינים טרם כינון הממשלה. כמו כן, ככל שמתקיים ניגוד עניינים בעניינו של ראש הממשלה, הרי שמדובר בניגוד עניינים מובנה בתפקידו כראש הממשלה וכחבר כנסת - הדבר שונה מניגוד העניינים המובנה אצל שאר בעלי התפקידים במדינת ישראל".

מנדלבליט העביר שלשום לנתניהו את חוות דעתו למניעת ניגוד עניינים, על רקע ההליך הפלילי המתנהל בעניינו של נתניהו. כפי שפורסם בכאן חדשות, המסמך נוגע בעיקר לנושאים משפטיים שעל ראש הממשלה להימנע מלעסוק בהם.

בהודעתו של מנדלבליט נמסר כי המקרים המעוררים חשש לניגוד עניינים נוגעים להחלטות הקשורות למערכת אכיפת החוק, למערכת בתי המשפט, לעדים או לנאשמים אחרים במשפט, לעיסוקים מסויימים בתחום הפעילות של משרד התקשורת, וכן להליכים ממשלתיים העוסקים בחקיקה בעלת השפעה על ההליך הפלילי בעניינו. 

בין השאר ציין מנדלבליט במסמך הנוגע לנתניהו: "עליך להימנע מלטפל בכל עניין הנוגע למינויי בכירים במשטרה ובמשרד המשפטים, ביחס לבעלי תפקידים אשר מעורבים בהליך הפלילי. הנוגע לעניינו של ראש הממשלה או שיש ביכולתם להשפיע על ההליך. הכוונה בהקשר זה היא לבעלי התפקידים הבאים -  היועץ המשפטי לממשלה , פרקליט המדינה, מפכ"ל המשטרה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל, מפקד להב 433 ויתר מפקדי היחידה, וכן חוקרי המשטרה והרשות לניירות ערך שטיפלו בעניינו ומנויים כעדים, ולרבות קידום חקיקה הנוגעת לתפקידים אלו".

עוד נכתב: "להימנע מכל מעורבות בעניינים הנוגעים לפעילות הוועדה לבחירת שופטים, בכל הנוגע לשופטי בית המשפט העליון ובית המשפט המחוזי בירושלים. יובהר עם זאת, כי אין מניעה שראש הממשלה יהיה מעורב בקביעת זהות חברי הממשלה שימונו כנציגים לוועדה לבחירת שופטים".