ג'ו ביידן
צילום: אי-פי

רשמית: ג'ו ביידן הוא הנשיא ה-46 של ארה"ב

ביידן בתגובה ראשונה: "הגיע הזמן שאמריקה תתאחד ותחלים" • קמלה האריס תהיה לסגנית הנשיא האישה הראשונה, וגם לאפרו-אמריקנית הראשונה בתפקיד • הרשתות יצאו עם הכרזה על ניצחון המועמד הדמוקרטי לאחר שצפו לו ניצחון בפנסילבניה • טראמפ, שבעת ההכרזה שיחק גולף, התכחש לתוצאות: "הבחירות רחוקות מלהסתיים"
כתבי כאן חדשות
07 בנובמבר 2020
08:26
עודכן ב 21:01

המועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן, הוא נשיאה ה-46 של ארצות הברית. כך פרסמו הערב (שבת) רשתות התקשורת האמריקניות. זאת, לאחר שביידן הגדיל את הפער בינו ובין הנשיא טראמפ ליותר מ-30 אלף קולת במדינת המפתח פנסילבניה. ברשת השמרנית פוקס ניוז העניקו לביידן ניצחון אף במדינת נבאדה. היום בדיוק מלאו 48 שנים לבחירתו של ביידן לראשונה לסנאט. ביידן מסר בתגובה ראשונה לאחר ההודעה: "אהיה הנשיא גם של מי שלא בחר בי. הגיע הזמן שאמריקה תתאחד ותחלים". 

קמפיין טראפ פרסם הודעה המתכחשת לניצחון המועמד הדמוקרטי: "נתחיל ביום שני בשורה של תביעות משפטיות, הבחירות רחוקות מלהיגמר". בעת הכרזת הרשתות על ביידן כנשיא, שהה טראמפ במגרש גולף בווירג'יניה. הסנאטור הרפובליקני הבכיר מיט רומני, שידוע כיריב של טראמפ, היה הרפובליקני הבכיר הראשון שבירך את הנשיא הנבחר. 

שידור ישיר בכאן 11

האסונות, הסקנדלים, תפיסת העולם והדרך למעלה - הכירו את ג'ו ביידן

המדינה שבזכותה הוכרז כבר הערב על ניצחונו של ביידן היא פנסילבניה, המעניקה 20 אלקטורים. בערב הבחירות הראו התוצאות ייתרון גדול לטראמפ במדינה, אולם כפי שצפו הפרשנים, הקולות שהגיעו בדואר ונספרו רק לאחר ליל הבחירות הטו את הכף לטובתו של ביידן. רוב רשתות התקשורת בארצות הברית טרם הכריזו על מנצח באריזונה, נוואדה וג'ורג'יה, אולם שם גם מוביל ביידן ועל כן הוא צפוי אף להגדיל את הפער בו ניצח ולהקשות עוד יותר על טראמפ לערער. 

סגנית הנשיא הנבחרת, קמלה האריס, צייצה סרטון שלה משוחחת בטלפון עם ביידן ואומרת לו - "עשינו את זה". האריס תהיה לא רק האישה הראשונה בתפקיד סגנית הנשיא אלא גם האפרו-אמריקנית הראשונה בתפקיד בזה. 

תומכי ביידן יצאו לחגוג ברחובות ערים רבות בארצות הברית. "זו הקלה גדולה, כמו להתעורר מחלום רע", אמר תושב ניו יורק לשליח כאן רשת ב בארצות הברית רן בנימיני. כשעה קלה לאחר ההכרזה, החלו גם להגיע ברכות לביידן ממנהיגי מדינות העולם  - ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, נשיא צרפת מקרון ועוד רבים אחרים. 

הנשיא לשעבר ברק אובמה, שהתגייס במלוא המרץ לטובת קמפיין הגיב לניצחונו: "בורכנו על כך שג'ו נבחר, מכיוון שכאשר הוא ייכנס בשערי הבית הלבן הוא יתמודד עם שורת אתגרים יוצאי דופן שאף נשיא נכנס לא נאלץ להתמודד עמם בעבר. אני יודע שהוא ימלא את תפקידו שהאינטרס של כל אמריקאי בליבו".

השתתפו בהכנת הידיעה: מואב ורדי, נתן גוטמן, ירון דקל ובן יניב