חנויות נפתחות בנמל תל אביב

חנויות הרחוב נפתחו: "מקווים שאנשים יגיעו ולא יזמינו באינטרנט"

ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה בריאיון לכאן רשת ב כי השינוי במגמת התחלואה לא רק שיכול להביא לדחיית ההקלות, אלא אף להביא לסגר נוסף. הבוקר נפתחו חנויות הרחוב, חרף התנגדות משרד הבריאות. שר האוצר כ"ץ כבר מקדם את פתיחת הקניונים והשווקים בשבוע הבא
כתבי כאן חדשות
08 בנובמבר 2020
01:00
עודכן ב 13:08

אחרי כמעט חודשיים בהן היו סגורות, חנויות הרחוב נפתחו הבוקר (ראשון) בניגוד לעמדת משרד הבריאות. לפי הנחיות התו הסגול לכל חנות ניתן להכניס עד ארבעה לקוחות. בתוך כך, חנויות במרכזי הקניות הפתוחים נפתחו בניגוד להנחיות והמשטרה פתחה במבצעי אכיפה במרכזים אלה. בעל חנות רהיטים בפתח תקווה אמר לכאן חדשות כי "זהו יום מאוד מרגש. החנות מלאה סחורה, אנחנו בתקווה ענקית שאנשים יגיעו, יקנו ולא יזמינו מהאינטרנט. אני מזמין את כולם להגיע בהמוניהם".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה היום כי מקדם ההדבקה של נגיף הקורונה הגיע ל-1, וסגר כללי בעוד חודש הוא "בהחלט דבר שיכול לקרות". את הדברים אמרה בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. 

דבריה של אלרעי-פרייס מעמידים בספק את רצון בעלי העסקים וחלק מהשרים לפתוח את הקניונים והשווקים ביום ראשון הבא. "אם פתיחה לא מרוסנת של המשק תמשיך, אם הקבינט ימשיך לקבל החלטות שהן בניגוד להמלצות משרד הבריאות - זה בהחלט יכול להביא אותנו למצב שהמגפה יוצאת משליטה", אמרה אלרעי-פרייס. 

לפי צוות החוקרים של מכון וייצמן, הנתונים מלמדים כי הירידה בתחלואה נעצרה. מספר הנדבקים השבוע ירד רק ב-2%, ומקדם ההדבקה הכללי הוא 0.99. פרופ' ערן סגל, שעומד בראש צוות החוקרים אמר כי מקדם ההדבקה לפי חולים קשה עלה ל-0.91 ולפי מאושפזים במצב קל ל-0.85. סגל הוסיף כי לפי מתווה היציאה לא ניתן לבצע כעת הקלות נוספות, לאור נתוני התחלואה.

בניגוד לדעת גורמי הבריאות והחוקרים, שר האוצר ישראל כ"ץ צפוי להילחם בבלימת ההקלות. "אפעל לפתוח בשבוע הבא גם את הקניונים, מרכזי המסחר והשווקים ולהחזירם לפעילות מלאה", הודיע כ"ץ והדגיש: "אין כלכלה בלי בריאות, ואין בריאות בלי כלכלה חזקה".

הנהלת מרכזי הקניות ביג הגישה היום עתירה לבג"ץ בדרישה לפתוח את מתחמיה. ביום שישי שלחה רשת המתחמים מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ובו הבהירה כי על פי חוק, מתחמי ביג אינם נחשבים קניון סגור ולכן אמורים להישאר פתוחים.

הנהלת ביג טוענת כי בקבינט תוקנה תקנה ביום שישי שהכניסה את מתחמי הקניות לרשימת המקומות שאסור לפתוח. במכתב שנשלח אמש לבעלי החנויות כתבה ההנהלה כי היא מותירה להם את ההחלטה אם לפתוח את חנויותיהם.

אמש נפתחו חנויות הבגדים בנמל תל אביב על אף שהתקנה המאשרת את פתיחת חנויות הרחוב נכנסה רק היום לתוקף. בכניסה לחנויות "נייק" ו"פוט לוקר" בנמל עמדו עשרות מבלים שעמדו בתור כדי להיכנס. כמה מהחנויות נקנסו על ידי שוטרים שהיו במקום. 

בהכנת הידיעה השתתפו דקלה אהרון-שפרן, דניאל אלעזר ונוב ראובני