המלחמה בנגורנו-קרבאך
צילום: אי-פי

נשיא אזרבייג'ן מאיים: אם ארמניה לא תיענה לדרישותינו - נכבוש את נגורנו-קרבאך

הנשיא אלייב טען שכוחותיו כבשו את העיר השנייה בגודלה בחבל ואיים ללכת עד הסוף. הארמנים הכחישו. על אף ההכחשות מהצד הארמני, שר החוץ של טורקיה בירך את האזרים על ההישג הצבאי
איתמר מרגלית
08 בנובמבר 2020
13:35

נשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב טען היום (ראשון) כי כוחות אזרים כבשו את העיר השנייה בגודלה בחבל נגורנו-קרבאך. בחבל מכחישים את הטענות. אלייב איים כי אם ארמניה לא תיענה לדרישות של באקו – הכוחות האזרים "יילכו עד הסוף" וייכבשו את כל החבל.

מלחמה ישנה בעידן חדש: מה קורה בין ארמניה ואזרבייג'אן?

על אף ההכחשות מהצד הארמני, שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'אבושאולו בירך את האזרים על ההישג הצבאי לכאורה. גם ביום רביעי הכריז אלייב על ניצחון צבאי מול הכוחות הארמנים בחבל וטען שארמניה "מכירה בתבוסתה הצבאית ובניצחון האזרי".

העימות המחודש בין אזרבייג'ן לארמניה החל בחודש יולי השנה. בסוף ספטמבר הסלים המאבק והפך למלחמה לאחר כשלון שיחות השלום בין המדינות. המלחמה הראשונה פרצה עם התפרקותה של ברית המועצות ב-1991 - אז הפך החבל לישות עצמאית של בדלנים ארמנים בתמיכת השלטון ביירוואן. 

אזרבייג'ן טוענת כי השליטה על החבל אמורה להיות שלה על פי חלוקת הרפובליקות הסובייטיות מימי ברית המועצות. גם בשנת 2016 אירעה הסלמה באזור במה שנודע כ"מלחמת ארבעת הימים". במהלך סבב הלחימה הנוכחי נהרגו כ-600 בני אדם, בהם שר ההגנה של נגורנו קרבאך וקולונל אזרי.