סגר
צילום: רויטרס

החשש מסגר שלישי: ישראל בדרך להקפאת ההקלות, הממשלה שוקלת עוצר לילי

בשל עלייה בנתוני התחלואה בקורונה, בממשלה בוחנים את עצירת ההקלות שתוכננו לצאת לדרך ביום ראשון הקרוב. לפי גורמים המעורים בנושא, הטלת עוצר לילי נועדה כדי לצמצם את האירועים המתקיימים בחברה הערבית
גילי כהן וקטי דור
08 בנובמבר 2020
20:31

בשל עלייה בנתוני התחלואה בקורונה, בממשלה בוחנים את עצירת ההקלות שתוכננו לצאת לדרך ביום ראשון הקרוב. ב"חדשות הערב" בכאן 11 פורסם הערב (ראשון) כי בנוסף לעצירת ההקלות, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם הטלת עוצר לילי. 

במטה לביטחון לאומי יבחנו את האפקטיביות של הטלת עוצר לילי. לפי גורמים המעורים בנושא, הצעד נועד לצמצם את האירועים המתקיימים בחברה הערבית - המהווים מקור לעלייה בתחלואה. כמו כן, מקדם ההדבקה בישראל מתקרב ל-1, והמשמעות היא שכל אדם מדביק אדם אחד נוסף לפחות בממוצע.

לפי המתווה שאושר בקבינט, השלב הבא ביציאה מהסגר אמור לכלול את פתיחת הקניונים, השווקים והמסחר כולו - כולל בתי עסק שמקבלים קהל. עוד על פי המתווה, אמורות לחזור ללימודים כיתות י"א ו-י"ב במתווה של הכנה לבגרויות.

בתוך כך, שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום לכאן חדשות כי אם ייפתח שלב 3 ביציאה מהסגר, אפילו חלקית, ביום ראשון הקרוב, משרדו יאבד שליטה. הוא הסביר כי יש צפי לכך שבמהלך השבוע תימשך העלייה בתחלואה, ולא נגיע למדדים של 500 נדבקים ביום ומקדם הדבקה נמוך מ-0.8. 

בד בבד, אחרי כמעט חודשיים בהן היו סגורות, חנויות הרחוב נפתחו הבוקר בניגוד לעמדת משרד הבריאות. לפי הנחיות התו הסגול לכל חנות ניתן להכניס עד ארבעה לקוחות. חנויות במרכזי הקניות הפתוחים נפתחו בניגוד להנחיות, והמשטרה פתחה במבצעי אכיפה במרכזים אלה. ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה היום בריאיון לכאן רשת ב כי סגר כללי בעוד חודש הוא "בהחלט דבר שיכול לקרות".