שדה תעופה בקופנהאגן
צילום: אי-פי

פרסום ראשון | משרד הבריאות בודק: חשד כי 3 ישראלים שחזרו מדנמרק נדבקו במוטציה של נגיף קורונה שמקורה בחורפנים

אחרי שבדנמרק התגלתה מוטציה לנגיף קורונה שהתפתחה בחווה של היונקים המשמשים לפרוות, נבדק חשד ששלושה ישראלים ששבו מהמדינה נושאים את הנגיף המחודש • נתניהו בחנוכת מעבדות קורונה בנתב"ג: אם לא יהיה שיפור במדדי התחלואה – לא ניכנס לשלב השלישי של ההקלות • השר אופיר אקוניס נדבק בקורונה וייכנס לבידוד • אתמול אובחנו ברחבי הארץ 522 נדבקים חדשים, מתוך כ-22 אלף בדיקות. שיעור התשובות החיוביות עומד על - 2.4%
קטי דור, שרון עידן ומיכאל שמש
09 בנובמבר 2020
09:12
עודכן ב 11:57

במשרד הבריאות בודקים חשד כי שלושה ישראלים שחזרו מדנמרק ונדבקו בקורונה חלו במוטציית הקורונה מחורפנים, כך פורסם היום (שני) לראשונה בכאן חדשות. בשבוע שעבר פורסם כי 12 בני אדם נדבקו בדנמרק במוטציה בשני מחוזות בצפון המדינה. ובעקבות זאת ייסגרו כל חוות פרוות החורפנים במדינה ובעלי החיים שנמצאים בהן יומתו. זאת, כדי למנוע התפשטות של סוג חדש של נגיף הקורונה, שעובר לבני אדם מהחיה.

השלושה חזרו בימים האחרונים מדנמרק ואומתו כחולי קורונה. משרד הבריאות החליט לבדוק את הדגימות שלהם ולבצע ריצוף גנטי כדי לברר אם מדובר במוטציה או בנגיף המקורי. עקב גילוי המוטציה בדנמרק גם היא תכנס לרשימת המדינות האדומות, למרות שהתחלואה בה נמוכה יחסית.

הנגיף הגיע לחורפנים בחוות הגידול דרך בני אדם והתפשט ביניהם, על פי החשד, בגלל צפיפותם ובגלל מערכת החיסון שלהם שאפשרה להם להידבק בו. מעבר הנגיף לחורפנים ומהם בחזרה לבני אדם גרר מוטציות. עם זאת, עדיין אין עדויות מחקריות כי המוטציה עלולה להיות עמידה לחיסון המתגבש. 

חורפן. פרוות החיה משמשת ליצירת כובעי השטריימל. צילום: אי-פי

נתניהו בנתב"ג: שלב הקלות נוסף - לא בלי שיפור בתחלואה

ראש הממשלה, שרת התחבורה ושר הבריאות חנכו היום בנמל התעופה בן גוריון את מעבדת הקורונה לנוסעים ולשבים, שתתחיל לפעול בשבוע הבא. בטקס אמר ראש הממשלה נתניהו כי "הצלחנו להוריד את התחלואה מאחת הרמות הגבוהות בעולם לתחלואה הנמוכה או אחת הנמוכות במערב. יצאנו מהשלב הראשון והתחלואה מתחילה לעלות. אם לא נראה שיפור במדדים לא ניכנס לשלב השלישי".

נתניהו אמר שתתקבל החלטה בנושא ההקלות בימים הקרובים. השלב השלישי כולל את פתיחת הקניונים, השווקים, המסחר, בתי העסק שמקבלים קהל וכן את כיתות י"א ו-י"ב במתווה של הכנה לבגרויות. אמש פורסם בכאן חדשות כי בוחנים את עצירת ההקלות בשל העלייה בנתוני התחלואה.

קפריסין תוכרז אדומה; אקוניס נדבק בקורונה

כפי שפורסם בשבוע שעבר בכאן חדשות, קפריסין תוכרז היום מדינה אדומה, ביחד עם יוון שתסגור את שעריה לישראלים ב-17 בנובמבר. חברות התעופה ביטלו את עשרות הטיסות שהיו מתוכננות ליעד.

הבוקר פורסם כי השר לשיתוף פעולה אזורי, אופיר אקוניס, אובחן היום חולה קורונה. תוצאות הבדיקה נמסרו לאקוניס הבוקר והוא נכנס מייד לבידוד בביתו, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מלשכתו של אקוניסנמסר כי הוא חש בטוב וממשיך לנהל את ענייני המשרד מביתו.

אתמול אובחנו ברחבי הארץ 522 נדבקים חדשים, מתוך כ-22 אלף בדיקות. שיעור התשובות החיוביות עומד על - 2.4%. מספרם של החולים שמצבם קשה עומד הבוקר על 322, בהם 138 מונשמים. מפרוץ המגפה מתו מקורונה 2,674 ישראלים.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ראש המטה למאבק בקורונה בחברה הערבית, איימן סיף, אמר הבוקר לכאן רשת ב כי הגידול בתחלואה בציבור הערבי נובע, בין השאר, מהתחושה שהסגר תם ואפשר לשוב לשגרת החיים. הוא קרא למשטרה להגביר את האכיפה ביישובים הערביים והפציר בתושביהם להקפיד על הנחיות הקורונה.