-
צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

"מציאות מול אידאולוגיה": האם נשים בדרכן לסיירות?

בג"ץ ידון בשתי עתירות המבקשות לאפשר לבנות להתגייס ליחידות מיוחדות בצה"ל. ראש מכינת צהלי לכאן רשת ב: "חייבים להגיע לשוויון אבל לא במחיר של פגיעה באנשים"; מנכ"לית שדולת הנשים: "יש נשים שיכולות לעמוד ברף"
קלמן ליברמן
09 בנובמבר 2020
10:38

צעד נוסף במאבקן של נשים לשוויון בצה"ל: 25 שנה לאחר פסק הדין ההיסטורי בבג"ץ "אליס מילר", שפתח את קורס הטיס לנשים - בית המשפט ידון היום (שני) בשתי עתירות שמבקשות לאפשר לנשים להתגייס לתפקיד לוחמות ביחידות מיוחדות. לקראת הדיון התכנסו עשרות פעילי מחאה מחוץ לבית המשפט.

שרת התחבורה מירי רגב צייצה בחשבון הטוויטר שלה הודעת תמיכה בעתירות וכתבה: "צה״ל המבקש להיות צבא העם איננו יכול עוד להיות צבא על טהרת המין הגברי, אסור לקבל את ההנחה שרק גברים ישרתו ביחידות המובחרות. נשים יכולות להיות לוחמות ביחידות המובחרות ולהביא סיפור חדש לצבא העם. אני איתכן במאבק הצודק שלכן. המאבק שלכן הוא של כולנו". 

"חייבים להגיע לשוויון, אבל לא במחיר של פגיעה באנשים", טוענת ראש מכינת "צהלי", הרבנית מיכל נגן, בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "אני רואה את הפציעות שאיתן יוצאות הלוחמות שלנו בקצה. הפציעות שלהן יהיו חריפות יותר ביחידות המיוחדות". הרבנית מגן הוסיפה שאי אפשר לדבר רק על אידאולוגיה של שוויון בלי להתייחס למציאות והוסיפה: "אני בעד לאתגר את צה"ל כל הזמן, אך בית המשפט לא יכול לקבוע בנושא, הוא לא מכיר את כל הפרטים". 

עוד ציינה נגן כי בשונה מטיס, ביחידה הקרבית חיה קבוצה קטנה של אנשים בתנאי שדה אינטנסיביים לאורך זמן. "אתם חושבים שפשוט לערבב שם?" שאלה. "יכול להיות שאחרי ועדת הבדיקה צה"ל יחליט על הקמת מקומות שבהן ניתן לייצר קבוצות מגדריות - ושם נשים יהיו יכולות להיות לוחמות". 

"מה שצריך מההתחלה ובאופן מוחלט זו האפשרות", טענה מנגד מנכ"לית שדולת הנשים מיכל גרא-מרגליות. "יש נשים ספציפיות שיכולות לעמוד ברף. סגן הרמטכ"ל ב-2003, גבי אשכנזי, אמר כבר אז שבתוך חמש שנים צריך שהמיון והשיבוץ יהיו אחידים. יש את כל ההמלצות. רוצים שהדבר יהיה יותר מדורג? – אין בעיה. אבל צריך להיכנס לזה עכשיו".

עוד הוסיפה גרא-מרגליות ששילוב הנשים בתפקידי לוחמה לא נובע מרצון להגיע לשוויון בלבד, אלא גם מהצורך למצות את כח האדם בצה"ל. "הקפיצה של 500% בלוחמות בעשור האחרון נובעת מצרכים של הצבא", הסבירה. על הטענה שיהיה לאישה מאתגר לשרת יחד עם גברים רבים במרחב מצומצם, השיבה: "יש לנו בעיית מרחב אינטימי גם במוקדי קבלת ההחלטות. ברור שצריך שיהיה לה חדר משלה ומקלחת משלה, וכך היא תוכל לבחור אם להישאר. אם לא תהיה האחת הראשונה - לא יהיו אחרות אחריה".