מתוך הריאיון שהעניקה הנסיכה דיאנה ל-BBC ב-1995
צילום מסך

אחיה של דיאנה יוצא למתקפה: ה-BBC הונו את אחותי כדי להשיג ממנה ריאיון סנסציוני

בשנת 1995 התיישבה הנסיכה דיאנה מול מצלמות הרשת הבריטית ודיברה באופן בו אף בן משפחת המלוכה לא דיבר לפני: על הקשיים בנישואיה, הבידוד מהמשפחה, הרומן של בעלה ועל הדיכאון שלה. 25 שנים אחרי, אחיה טוען - כתב ה-BBC הונה אותי ואת אחותי כדי להשיג את הריאיון, ודורש חקירה
מאיה ראכלין
09 בנובמבר 2020
11:20

הריאיון הסנסציוני שהוגדר כ"סקופ הטלוויזיוני הגדול של המאה ה-20" חוזר ומעסיק את בריטניה: הרוזן צ'רלס ספנסר, אחיה של הנסיכה המנוחה דיאנה, דורש מה-BBC לפתוח בחקירה פומבית אודות השקרים שהשתמש בהם כתב הרשת מרטין בשיר כדי להשיג את הריאיון עם דיאנה בו סיפרה בפתיחות על הבידוד שלה בבית המלוכה, הבעיות בנישואים והקושי להתמודד עם הדיכאון שממנו סבלה.

בשנת 1995 התראיינה דיאנה לבשיר בתוכנית היוקרתית "פנורמה" ב-BBC. בריאיון שבו צפו 23 מיליון בריטים, הרעידה דיאנה את בית המלוכה כשסיפרה "בנישואים שלי עם צ'רלס יש שלושה אנשים", תוך שהיא מתייחסת למערכת יחסיו עם קמילה פרקר בואלס, לעתיד אישתו השנייה. 

מה הביא את הנסיכה דיאנה לדבר בפתיחות שכזו, בניגוד לקודים הרווחים במשפחת המלוכה? לטענת אחיה, בשיר הציג לו תצהירי בנק מזוייפים שמראים כי שני עובדי החצר קיבלו כסף מהשירות החשאי בשביל למסור מידע על הנסיכה. במכתב ליו"ר ה-BBC, טים דייבי, כתב ספסנר כי אילולא הראה לו בשיר את התצהירים, לא היה מכיר את בשיר לדיאנה, ובכך לא היה העיתונאי זוכה להזדמנות הנחשקת לראיין את הנסיכה. 

אחרי שנוצר הקשר הראשוני בין בשיר לדיאנה, התחיל העיתונאי לספר לה שהיא נמצאת במעקב השירות החשאי, שמצוטטים לשיחות הטלפון שלה וקוראים את מכתביה וכן שבעלה צ'רלס מקיים רומן עם המטפלת של ילדיהם, טען ספנסר. האשמות שקריות שלטענתו הביאו את דיאנה לריאיון יוצא הדופן. אחרי שידור הריאיון, נאלצה דיאנה לפרסם מכתב התנצלות פומבי על הדברים שאמרה.

כבר בשנת 1996 ערכה הרשת הבריטית תחקיר בנושא ובסופו פרסמה הצהרה לפיה לא נעשה שימוש במידע שקרי או בהונאה כדי להביא לקיום הריאיון עם דיאנה. אולם הדיון המחודש בריאיון עם חלוף חצי יובל משידורו הביא את ספנסר למתקפה פומבית נגד טים דייבי בדרישה לחקירה מקיפה. בין היתר האשים ספנסר כי המסמכים המזוייפים שהציג לו בשיר נוצרו על ידי גרפיקאים של ה-BBC.