ארכיון
צילום: רויטרס

המרוץ לחיסון: ההימור של ישראל, והאתגר של האנושות

עד שהישראלים הראשונים יקבלו את החיסון יש עוד זמן • דרג זוטר במשרד הבריאות ניהל את המו"מ עם פייזר. מנכ"ל משרד הבריאות הכחיש בריאיון לכאן 11: "אנחנו עוסקים בחיסונים כבר כמה חודשים בדרגי המנכ"ל, השר ואף מעליו"
שאול אמסטרדמסקי
09 בנובמבר 2020
20:17
עודכן ב 23:28

ההימור של ישראל על החיסון: קיימים כבר חיסונים לנגיף קורונה של חברות סיניות ורוסיות שקיבלו אישור, אך  לא מטעם רשות התרופות האמריקנית (FDA), שכן הם לא עברו את כל השלבים של הניסויים שנדרשים במערב. בשל כך, בישראל לא מתכוונת להמר על החיסונים האלה. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב, בכאן 11.

שלוש חברות שכן עברו את כל השלבים הן חברת "פייזר" האמריקנית שהודיעה היום כי החיסון שלה נמצא יעיל ב-90% מהנבדקים. נושפות בעורפה החברה האמריקנית "מודרנה", וחברה בריטית-שוודית "אסטרהזניקה". שתיהן נמצאות בשלב השלישי של הניסוי, ואמורות לפרסם תוצאות בקרוב.


מייד אחריהן נמצאת "ג'ונסון אנד ג'ונסון" האמריקנית, שאמורה לפרסם תוצאות מהשלב השלישי - והאחרון לפני אישור ה-FDA בחודש הבא. בנוסף, "פייזר" עוד לא הוכיחה כי החיסון יעיל עבור ילדים וקשישים וכי המחוסנים לא מדבקים.

ישראל חתמה על הסכם מקדים עם חברת מודרנה וחברת ארקטוקוס, שהחיסון שלה עדיין לא עבר לשלב השלישי, שבמסגרתו נקנו מיליון מנות חיסון מכל חברה. החיסונים האלה, אם יאושרו, אמורים להגיע לישראל בתחילת שנת 2021. ישראל השקיעה עד כה כמיליארד שקלים ברכישת אופציות לחיסון, חלקן דומות לשיטת פייזר.


בתוך כך, משרד הבריאות נמצא כבר חודשיים במגעים מול חברת פייזר. המשא ומתן הוא על שבעה מיליון מנות חיסון. מאחר שנדרשות שתי מנות לכל מחוסן, מדובר בחיסונים שהיו יכולים להספיק ל-3.5 מיליון ישראלים, שהם ככל הנראה מלוא אוכלוסיית הסיכון בישראל.

עם זאת, המשא ומתן נערך על ידי דרג זוטר יחסית במשרד הבריאות, ולכן לא נסגר עד כה, וכעת קיים חשש שבשל התוצאות הראשונות של הניסוי ישראל עלולה להתדרדר בתור לקבלת החיסונים. במערכת הבריאות נשמעה הערב ביקורת על כך שמנכ"ל משרד הבריאות לא הטיל את כל כובד משקלו בנושא, במקום להקדיש את מרב הקשב הניהולי שלו להגבלות על הסגר.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, התראיין  ב"חדשות הערב", והכחיש את הדיווח לפיו המגעים נוהלו על ידי דרג זוטר: "לא היה ולא נברא. אנחנו עוסקים בחיסונים כבר כמה חודשים בדרגי המנכ"ל, השר ואף מעליו. רכשנו זכויות כבר בכמה חברות וסיכמנו ממון לא קטן כדי לא להיות אחרונים בתור".

פרופסור לוי גם התייחס לעלייה בתחלואה ולאפשרות שיוטל עוצר לילי כשלב מנע לפני סגר שלישי, ואמר: "ניסינו כבר עוצרים ליליים ובסופי השבוע, וזה לא הביא לירידה מרשימה בתחלואה. זה יכול להגביל את התנועה, אבל ממילא אין פעילות בלילה. צריך צעדים רוחביים יותר בשיטת הרמזור. התרופה היא ההתנהגות. סברנו שהיה צריך שבועיים ממדרגה למדרגה".

שר האוצר ישראל כ"ץ כתב היום בפייסבוק שלו שהוא ביקש ממקבילו האמריקני שגם ישראל תקבל מהחיסון של פייזר, אבל לישראל אין שום הסכם עם החברה בשלב זה.


כדי להוכיח שהחיסון שלהן לקורונה יעיל ובטוח, חברות התרופות חייבות לעבור שלושה שלבים שבכל אחד מהם משתתפים יותר אנשים מכל מיני סוגים ורקעים. יש כבר חיסונים של חברות סיניות ורוסיות שקיבלו אישור, אך לא של רשות התרופות האמריקנית (FDA), ובישראל לא מתכוונים להמר עליהם.