בית הסוהר שטה, ארכיון
צילום: משה שי, פלאש 90

"יריקה בפנים": קריאה בעדה הדרוזית לביטול קריטריונים של לאום, דת ומגורים למועמדים לשב"ס

בעקבות הפרסום בכאן רשת ב פנה ח"כ חמד עמאר בשאילתה דחופה לשר לביטחון הפנים והיא תעלה מחר לדיון במליאת הכנסת. ח"כ עמאר: "אפליה ויריקה בפניהם של לוחמים דרוזים שהשתחררו מצה"ל". שב"ס: אין פקטור לגיוס, זה ספין תקשורתי
כרמלה מנשה
10 בנובמבר 2020
06:37
עודכן ב 13:58

תגובות ניזעמות ודרישה לבטל  לאלתר את הקריטריונים של לאום, דת ומגורים למועמדים לשירות בתי הסוהר בעקבות הפרסום אתמול בכאן רשת ב. אמש הודיע חבר הכנסת חמד עמאר מישראל ביתנו כי מדובר באפליה ויריקה בפניהם של לוחמים דרוזים שהשתחררו מצה"ל. חבר הכנסת פנה בשאילתה דחופה לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה והיא תעלה לדיון כבר מחר במליאת הכנסת.

אתמול פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" כי בעדה הדרוזית זועמים על שב"ס משום שהוא מברר את הלאום של מועמדים לתפקידים בשורותיו ומגייס אותם על פי אזור מגוריהם. שירות בתי הסוהר מסר בתגובה כי הוא גאה בסוהרים ובקצינים הדרוזים המשרתים בו. עוד נמסר משב"ס כי שיעורם של בני העדה הוא יותר מ-20% ממצבת כח האדם של שב"ס - השיעור הגבוה ביותר במערכת הביטחון. "השאלה על אזור המגורים נועדה לאתר מועמדים המתגוררים בקרבת בתי סוהר בדרום ובמרכז כדי לאפשר הקפצה מהירה שלהם בעיתות חירום", לשון התגובה.

בתגובה לפרסום אמר אתמול המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח' מוופק טריף, כי ממלא מקומו של נציב שירות בתי הסוהר גונדר אשר וקנין התחייב לפניו שאין כל הנחיה לצמצם את מספר הדרוזים בשורות שב"ס. "אני מקווה שכך הדבר. עשרות דרוזים שניסו להתקבל לשירות בתי הסוהר ונדחו פנו אליי. אם יש כזאת הנחיה, כל רצוננו שהיא תבוטל", אמר השייח' טריף לאריה גולן בכאן רשת ב.

משב״ס נמסר: "לאום לא היווה ולא מהווה ולא יהווה פקטור לגיוס לשירות בתי הסוהר ומדובר אך ורק בספין תקשורתי. לשורות שב״ס מתקבלים המועמדים הטובים ביותר שעוברים בהצלחה את מבחני הקבלה. כל שיח על הפליה לא מעוגן במציאות הארגונית המאופיינת במגוון לאומים מבורך.

"שירות בתי הסוהר גאה בסוהריו וקציניו הדרוזים, המשרתים בכל יחידות שב״ס ובכל הדרגות, כולל הבכירות ביותר ומהווים למעלה מ-20 אחוז מכלל סגל הארגון היעודי ו-14.5 אחוז מהפיקוד בשב"ס. לא למותר לציין, המדובר באחוז המשרתים, מבני העדה הדרוזית, הגבוה ביותר בין כלל ארגוני הביטחון בארץ. גיוס ממוקד אזור מגורים נועד לאיתור פוטנציאל מועמדים המתגוררים בקרבת בתי סוהר ועל פי צרכי האיוש באזור וזאת בתנאים שיקלו על הגעת סגל ליחידות בעתות חירום. גיוס זה לא מתייחס או קשור כלל לגיוס מבני לאום כזה או אחר.

"נשוב ונדגיש - לא קיימת שום החלטה שלא לגייס מקרב בני העדה הדרוזית. כל פרשנות בעניין לא מעוגנת במציאות".