השר לשעבר וראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי, היום

ראש עיריית אור עקיבא והשר לשעבר יעקב אדרי הוא העצור החשוד בקבלת שוחד

מעצרו של אדרי ושל אורלי יחזקאל, לשעבר מנכ"לית משרד ממשלתי - הוארך ב-6 ימים • השופט: "ממצאים שנתפסו במהלך היום בשילוב דבריו של החשוד בחקירתו, מחזקים למצער חלק מהחשדות המיוחסים לו" • עורך דינו של אדרי יחיאל וינרוט: "היו חקירות קודמות בעניינו שהסתיימו בחוסר אשמה וכך יקרה גם הפעם" • על פי החשד, המעורבים בפרשה קידמו מכרזים והיתרים בתמורה לטובות הונאה
איתי שיקמן
10 בנובמבר 2020
08:57
עודכן ב 16:44

ראש עיריית אור עקיבא והשר לשעבר יעקב אדרי, הוא החשוד שנעצר היום (שלישי) במסגרת פרשת השחיתות שנחשפה הבוקר, ושחשוד בקבלת שוחד. בית משפט השלום בראשון לציון האריך בשישה ימים את מעצרו של אדרי, שחשוד גם במרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות מס. השופט גיא אבנון אמר בעת ההחלטה על הארכת המעצר: "ממצאים שנתפסו במהלך היום בשילוב דבריו של החשוד בחקירתו, מחזקים למצער חלק מהחשדות המיוחסים לו".

השופט אבנון הוסיף כי "חומר החקירה שהובא לעיוני מבסס חשד סביר הקושר את החשוד למלוא העבירות המיוחסות לו. צודק בא כוח המבקשת בטענתו כי החשוד שלפניי, בכיר החשודים, הוא זה שעומד לכאורה בראש ההיררכיה העבריינית, בגין סדרת מעשים שבוצעו לפי החשד לאורך תקופה ממושכת. חומרי החקירה שנאספו עד כה רבים ומגוונים".

עוורך דינו של אדרי, ד"ר יחיאל וינרוט, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "אני צופה שהתיק הזה יסתיים בלא כלום כמו שהסתיימו גם עניינים קודמים בעניינו. מדובר באדם רב עשייה עם רקורד ארוך שנים. לקחו ניירת שלפי מה שהבנתי היא חסרת חשיבות. הוא כרגע בחקירה". בתום הדיון בהארכת מעצרו של מרשו, אמר עו"ד וינרוט: "האמת תצא לאור. היו חקירות קודמות בעניינו שהסתיימו בחוסר אשמה וכך יקרה גם הפעם".

המשטרה עצרה הבוקר ארבעה חשודים ועיכבה תשעה מעורבים לחקירה באזהרה. בין העצורים והמעוכבים לוביסטית שהייתה מנכ"לית משרד ממשלתי. נציג המשטרה אמר בדיון בהארכת מעצרו של אדרי כי "החקירה נערכה במישור הסמוי מזה כשנה. במהלכה נאספו ראיות ונתונים המלמדים על החשד הסביר העומד בבסיס בקשת המעצר. החקירה מקיפה כמה מעורבים וכמה פרשיות, איש איש על פי חלקו".

הוארך בשישה ימים גם מעצרה של השתדלנית אורלי יחזקאל, לשעבר מנכ"לית משרד ממשלתי, החשודה בין היתר בתיווך לשוחד, קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף והלבנת הון. נציג המשטרה אמר בדיון בהארכת מעצרה: "הפרקטיקה שלה מצביעה חד משמעית שהיא הייתה מעורבת בתיווך לשוחד".

בבניין העירייה חוקרי המשטרה אספו מסמכים רבים, וסגרו את המקום ליוצאים ונכנסים. בלשכת ראש העיר נמצאת רק מזכירתו האישית עם חוקרי להב. המשטרה אספה בבתיהם של חשודים נוספים מחשבים וטלפונים סלולאריים, כמו גם במשרדיהם במקומות שונים.

על פי החשד, המעורבים כל אחד על פי חלקו ותפקידו "פעלו לכאורה על מנת לקדם מכרזים והיתרים שבאחריות הרשות המקומית בתמורה ללקיחת טובות הנאה בכסף ושווה כסף, וזאת לכאורה בניגוד לחוק ותוך פגיעה באינטרס הציבורי", נכתב בהודעת המשטרה. 

בתום חקירת החשודים תבחן המשטרה אם לדרוש בבית המשפט את הארכת מעצרם. החקירה מנוהלת על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה מחוז תל אביב והרשות למימון הלבנת הון במשרד המשפטים. החקירה הסמויה שניהלה היחידה בנושא הפכה הבוקר לגלויה עם הפרסום על המעצרים.