בנימין נתניהו במליאת הכנסת
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה את ההסכם עם בחריין

64 חברי כנסת תמכו בהסכם מול 14 חברי הרשימה המשותפת שהתנגדו • נתניהו השיב לביקורת: "מקיים קשר ארוך עם ביידן" • גנץ תקף את רה"מ: חברתי אליך כשותף במאבק למען האזרחים, לא כשותף לפשע כלכלי • גנץ לכאן חדשות על ההחלטה להליכה לבחירות: שעון החול של התקציב הולך ואוזל, זה עניין של לא הרבה זמן
יערה שפירא וורד פלמן
10 בנובמבר 2020
14:06
עודכן ב 19:21

מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) את הסכם נרמול היחסים עם בחריין. 62 חברי כנסת תמכו בהסכם מול 14 חברי הרשימה המשותפת שהצביעו נגדו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ענה בנאומו לביקורת שהופנתה כלפיו אחרי הבחירות בארצות הברית, שבהן נבחר הדמוקרט ג'ו ביידן, על כך שהזניח את היחסים עם המפלגה: "אני מקיים קשר ארוך שנים עם ביידן, ראש ממשלה לא צריך לנהוג בהתרפסות מול נשיא אמריקני, לא בהרכנת ראש ולא בהתרפסות וגם לא ביהירות". 

נתניהו הפנה את האצבע המאשימה בעיקר ליו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, שאחרי נאומו של נתניהו צייץ בטוויטר: "נתניהו לקח הימור לא מחושב וסיכן את מערכת היחסים המיוחדת של ישראל וארצות הברית. רק ממשלה חדשה תוכל לתקן את זה. הנסיון של נתניהו לטעון שהוא שמר על יחסים טובים עם הדמוקרטים הוא מביך".

גנץ תקף את נתניהו במליאה: "לא חברתי אליך כשותף לפשע כלכלי"

שר הביטחון בני גנץ, שעלה לנאום אחריו, תקף את נתניהו במליאה בהתייחסו למשבר הכלכלי בעקבות הגבלות קורונה ולמשבר התקציבי, אליהם התייחס בתחילת דבריו גם נתניהו, ואמר: "אני חברתי אליך כשותף במאבק למען חייהם בריאותם ופרנסתם של אזרחי ישראל, ולא כאל שותף לפשע כלכלי וחברתי נגדם. אני ואתה יודעים היטב שבאוצר כבר קיים תקציב כמעט מוכן לשנת 2021, לא אתן יד למנוע אותו".

בהמשך הגיע גנץ לעיריית ירושלים לסיור בנושא קטיעת שרשראות ההדבקה. בתשובה לשאלת כאן חדשות בהצהרה שנתן לכתבים ענה גנץ על ההחלטה להליכה לבחירות כי "זה עניין של לא הרבה זמן". לדבריו, "אמרתי היום בכנסת שעון החול הזה הולך ואוזל, ובסופו של דבר השעון הזה נגמר. אנחנו מדברים על תקציב, על ממשלה מתפקדת. כל הדברים האלה נבלמו על ידי הליכוד. היינו צריכים כבר עכשיו שיהיה תקציב. כל זה לא קרה. כל בר דעת מבין שיש שיקולים פוליטיים שבגללם התקציב לא התקיים. תסיקו את המסקנות".

נתניהו שהתייחס בנאומו, כאמור, לביקורת שלפיה טיפח יחסים עם המפלגה הרפובלקנית על חשבון היחסים מול המפלגה הדמוקרטית, הוסיף: "אני מברך על כך שביידן בירך על ההסכמי השלום האלה. 38 שנים אני משקיע מאמצים בלתי פוסקים בחיזוק היחסים שלנו עם ארצות הברית על כל הספקטרום הפוליטי שלה - עם נשיאים וסנאטורים. אני מקיים קשר חם וארוך שנים עם ג'ו ביידן שאותו פגשתי לראשונה כציר ישראל בוושינגטון ב-1982. מאז נפגשנו ושוחחנו הרבה פעמים".

נתניהו המשיך, וסיפר: "לא אשכח שני רגעים שחרוטים בזכרוני ובליבי - את הדברים המרגשים שאמר על אבי ואת שיחתנו הממושכת כשבנו נפטר - יש דברים שהם מעבר לפוליטיקה ולדיפלומטיה". "בכל פעם שאני מגיע לגבעת הקפיטול אני פוגש את מנהיגי שתי המפלגות וכשמנהיגים באים לישראל אני נוהג לפגוש כל אחד מהם בכל עת - דמוקרטים או רפובליקנים, אין שום הבדל. בניגוד לטענות השווא, זה לא פגע ביחסים שלנו עם אמריקה כי הברית האיתנה בינינו, איתנה גם כשיש חילוקי דעות עם הממשלים השונים".


בפתח דבריו, בירך גנץ על הסכם עם בחריין, ואמר: "אני קורא למדינות נוספות באזור ברית המתונים ובראשן ערב הסעודית, לקדם את האינטרסים ולקדם את היחסים עם ישראל. הרחבת ברית המתונים מאפשרת מנוף של עוצמה צבאית, מדינית וכלכלית מאוחדת מול מי שמבקשים לפרוץ את הסכר שמחזיק את האזור על מי מנוחות. היא מגדילה את היכולת להגיע להישגים דיפלומטיים מול הקיצוניים ובראשם איראן". 

בנוגע לסוגיה הפלסטינית, אמר שר הביטחון: " לצערי, ההנהגה הפלסטינית כולה לא השכילה להבין שהגיעה העת לאפסן את התירוצים, לחזור לשולחן המשא ומתן והתיאום הביטחוני והאזרחי, ולעבוד ביחד על מציאת פתרונות. לזנוח אשליות מדיניות ולפעול ליצירת מציאות טובה יותר לשני העמים. אני קורא לאבו מאזן ולהנהגה הפלסטינית - אם לא עבורכם עשו זאת עבור ילדיכם".

נתניהו אל חברי הרשימה המשותפת: יש לכם הזדמנות לתקן ולהצביע בעד ההסכם ם בחריין

אחרי הפרעות מצד ח"כ סאמי אבו-שחאדה מהרשימה המשותפת, נתניהו פנה אליו ואל סיעתו, ואמר: "אני רוצה לפנות אליך ואל חברי הרשימה המשותפת - הצבעתם נגד הסכם השלום עם האמירויות והנה יש לכם הזדמנות לתקן, ואם לא תצביעו בעד - אל תדאגו, תהיה לכם הזדמנות שלישית לתקן".

"ההסכם שהשגנו עם מנהיגי סודאן הם הישגים שהם תולדה של מאמץ עקבי שעשינו במשך שנים", אמר נתניהו. "מגעים גלויים וסמויים, בעיקר סמויים, ותולדה של מאמץ עקבי נוסף לביצור עוצמתנו ומעמדנו במזרח התיכון ובעולם".

"ההסכמים שכוננו עם בחריין לכינון היחסים הדיפלומטיים - הם מנוף אדיר לכלכלה שלנו", המשיך נתניהו. "בזכות השלום נוכל לחבר צינורות להולכת נפט". ביחס לסכסוך הישראלי פלסטיני אמר נתניהו: "אני מאמין שדווקא הסכמי השלום עם העולם הערבי יביאו סופו של דבר להתפכחות של הפלסטינים ויביאו לוויתור מצדם על הדרישות שלהם להשמדת ישראל".

שר החוץ, גבי אשכנזי, אמר בנאומו כי שר החוץ הבחרייני אמור לבקר בישראל, אך הוסיף שעדיין לא נקבע תאריך לביקור. בפתח דבריו אמר השר אשכנזי כי "מדינות, שעד לא מזמן סירבו להכריז ולהכיר בירושלים כבירת ישראל, מבקשות לחזק את יחסיהם הדיפלומטיים עם ישראל, לחזק קשרי כלכלה ומסחר, ואף שוקלות להעביר שגרירויותיהן לירושלים".

אשכנזי גם סיפר כי "לפני כמה ימים, בשיחתי עם שר החוץ של הרפובליקה הדומיניקנית, עדכן אותי עמיתי שהרפובליקה שוקלת להעביר את השגרירות שלה לירושלים. לפני שבוע בדיוק, בעת ביקור שר החוץ של מלאווי בלשכתי בירושלים, הכריז שר החוץ שבכוונת מלאווי להיות המדינה האפריקאית הראשונה להקים שגרירותה בבירתנו. אני מאמין שבקרוב מאוד נראה מדינות נוספות מצטרפות למאמץ ההכרה בירושלים כבירת ישראל".

בחודש ספטמבר הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שממלכת בחריין תבסס יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל. הדברים באו בהצהרה משותפת של טראמפ, נתניהו ומלך בחריין חמד בן עיסא אל ח'ליפה. "זו פריצת דרך היסטורית במזרח התיכון", אמר טרמאפ. מלך בחריין וראש הממשלה נתניהו הודו לנשיא ואמרו כי הם מעריכים את מחויבותו לאזור. יועצו של טראמפ ג'ארד קושנר מסר כי ההסכם יכלול חילופי שגרירים, טיסות ישירות ושיתופי פעולה במגוון סקטורים.