המזבח שנמצא בחפירה עם הכתובת היוונית
צילום: יהונתן אורלין רשות הטבע והגנים

חודש אחרי שנחשפה הכנסייה הביזנטית בבניאס התגלה - אחת מאבני הבניין שימשה כמזבח

במתחם בשמורת הטבע שעליו הייתה כנסייה ביזנטית נחשפה תגלית מהתקופה הרומית - אחת מאבני הבניין של הכנסייה היא למעשה מזבח לאל פאן שהוקדש על ידי איש עשיר מאנטיוכיה שבגבול טורקיה-סוריה
רובי המרשלג
10 בנובמבר 2020
10:37

אחרי שבחודש שעבר התגלתה כנסייה ביזנטית בבניאס, היום (שלישי) פרסמו החוקרים במקום כי באותו אתר התגלה מזבח מרשים ומיוחד עם כתובת לאל פאן. שמטרתה לחשוף את העתיקות שבחזית מערת פאן ולהכשיר את השטח לביקורי קהל תוך שימור השרידים. הממצא נמצא במסגרת חפירה שבוצעה ביוזמת רשות הטבע והגנים, ועל ידי פרופ' עדי ארליך ורון לביא מהמכון ע"ש זינמן באוניברסיטת חיפה.

בחפירה התגלה מתחם פולחן רומי בחזית המערה, שעליו נבנתה מאוחר יותר כנסיה ביזנטית. בוני הכנסייה השתמשו במזבח רומי כאבן בנייה. כשנחשף הקיר בחפירות, התברר שהמזבח מהמאות השניה או השלישית לספירה, נושא כתובת ביוונית. מדובר במזבח שהוקדש על ידי אדם בשם אתנאוס בן סוסיפטרוס שהגיע מאנטיוכיה הרחוקה, עיר חשובה שכיום ממוקמת בגבול בין טורקיה לסוריה.

גילוי הכנסייה בבניאס

אותו אדם הקדיש את המזבח לאל פאן ההליופוליטני – שילוב של שני אלים, פאן אל הרועים שלו הוקדש המתחם בתקופה הרומית, והליופוליטנוס שהוא כינוי של האל היווני זאוס, בגרסה פולחנית שרווחה באזור. בנוסף מצוין שהמזבח הוקדש מכספו הפרטי של המקדיש ובעקבות נדר שהוא נדר, שזו נוסחה מקובלת בהקדשות בתקופה הרומית.