חרטום, ארכיון
צילום: אי-פי

לראשונה מאז ההכרזה על ההסכם: משלחת ישראלית רשמית תצא בשבוע הבא לסודאן

בכיר סודאני: ישראל ביקשה לאפשר לחברות ישראליות לטוס מעל שמי המדינה
רועי קייס ועמיחי שטיין
10 בנובמבר 2020
11:45

לראשונה מאז ההכרזה על הסכם נרמול היחסים בין המדינות, משלחת ישראלית רשמית תצא בשבוע הבא לסודאן. בנוסף, בכיר סודאני אמר הבוקר לעיתון א-שרק אל-אווסט כי ישראל הגישה בקשה לשלטונות לאפשר לחברות תעופה ישראליות לחלוף באופן סדיר בשמי המדינה.

בימים האחרונים דווח כי טיסה של אל על חלפה בשמי סודאן בדרך לאוגנדה. אותו בכיר אמר כי ייתכן שניתן אישור חריג לאותה טיסה אך לפי שעה השלטונות בחרטום בוחנים את הבקשה הישראלית לטוס באופן סדיר.

משלחת ישראלית הגיעה כבר לפני כשלושה שבועות לביקור בסודאן לקראת ההכרזה על יחסים דיפלומטיים בין המדינות. מטוס המנהלים שהטיס את המשלחת יצא בטיסה ישירה חריגה מנתב"ג לחרטום.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז יומיים לאחר מכן על הסכם נורמליזציה בין ישראל לסודאן. טראמפ ציין כי ראשי סודאן, ישראל ומדינות נוספות יגיעו בקרוב לוושינגטון ואמר כי לפחות חמש מדינות נוספות "רוצות לחתום על הסכם שלום עם ישראל". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי מדובר ב"פריצת דרך דרמטית לשלום" וב"מהפך אדיר".

ההכרזה על ההסכם עם סודאן באה לאחר שהבית הלבן הכריז כי סודאן תוצא מרשימת המדינות המוכרות כתומכות בטרור. "זהו צעד משמעותי ביחסים בין ארצות הברית לסודאן, המאפשר עתיד חדש של שיתוף פעולה ותמיכה במעבר של סודאן לעבר דמוקרטיה", נכתב בהודעה. "אנו מברכים את ממשלת סודאן על העידן החדש המתחולל בה, למען התושבים ולמען הדורות הבאים". לאחר הודעת הבית הלבן, ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ, הודה לטראמפ על המהלך.