מנדלבליט ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש: טעם לפגם בהתנהלות נתניהו בעניין הסדר ניגוד העניינים

מנדלבליט טען כי פסיקת בג"ץ בעניין כהונת ראש ממשלה התבססה על התחייבויותיו להיות כפוף להסדר
תמר אלמוג
10 בנובמבר 2020
18:47

בתגובה שהגיש לבג"ץ בעתירה בנושא, כתב היום (שלישי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיש "טעם לפגם" בכך שראש הממשלה בנימין נתיהו מעלה הסתייגויות מסעיפים בהסדר ניגוד העניינים שלו בשלב זה. זאת משום שלדבריו, פסיקת בג"ץ בעניין כהונתו כראש ממשלה במקביל להיותו נאשם, התבססה על התחייבויותיו להיות כפוף להסדר ניגוד עניינים.

מנדלבליט, שמשמש במקביל גם כממלא מקום פרקליט המדינה, כתב שהסדר ניגוד העניינים שפרסם בשבוע שעבר מחייב את ראש הממשלה. הוא הוסיף כי הודעת נתניהו לבג"ץ מסוף השבוע, בה הסתייג מחלק מחוות הדעת של היועץ, לא תואמת את התחייבותו של ראש הממשלה כפי שמסר בעבר לבג"ץ. במצב כזה, היועץ לא יבקש עוד למחוק את העתירות אלא שבג"ץ ידון בעניין.

ביום חמישי האחרון השיב נתניהו לעתירות שהוגשו לבג"ץ בנוגע להסדר ניגוד העניינים שפרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. במכתב מטעמו נאמר: "אין כל מניעה שראש הממשלה יוביל לפיצול תפקיד היועמש הבא מתפקיד ראש התביעה הפלילית". במכתב גם נשמעה ביקורת על מנדלבליט: "אין לו סמכות לקבוע אם מתקיים עניין אישי בנושא מסוים".

במכתב התשובה נאמר בנוסף: "אין מקום לקבוע כי היה לערוך את ההסדר למניעת ניגוד העניינים טרם כינון הממשלה. כמו כן, ככל שמתקיים ניגוד עניינים בעניינו של ראש הממשלה, הרי שמדובר בניגוד עניינים מובנה בתפקידו כראש הממשלה וכחבר כנסת - הדבר שונה מניגוד העניינים המובנה אצל שאר בעלי התפקידים במדינת ישראל".

מנדלבליט הגיש בשבוע שעבר את חוות דעתו למניעת ניגוד עניינים, על רקע ההליך הפלילי המתנהל בעניינו של נתניהו. כפי שפורסם בכאן חדשות, המסמך נוגע בעיקר לנושאים משפטיים שעל ראש הממשלה להימנע מלעסוק בהם.

בהודעתו של מנדלבליט נמסר כי המקרים המעוררים חשש לניגוד עניינים נוגעים להחלטות הקשורות למערכת אכיפת החוק, למערכת בתי המשפט, לעדים או לנאשמים אחרים במשפט, לעיסוקים מסויימים בתחום הפעילות של משרד התקשורת, וכן להליכים ממשלתיים העוסקים בחקיקה בעלת השפעה על ההליך הפלילי בעניינו.