-
צילום: דובר צה"ל

פומפאו: עסקת הנשק עם האמירויות - נועדה לחזק את הסכמי אברהם

שר החוץ האמריקני: ארצות הברית תמכור 50 מטוסי F-35 לאמירויות • הקונגרס ייבחן את העסקה ב-30 הימים הקרובים • פומפאו: משרד ההגנה יאשר למדינות המפרץ לרכוש ציוד הגנתי בשווי 23 מיליארד דולרים • השגרירות האמריתית בוושינגטון: העסקה - עולה בקנה אחד עם שמירה על יתרון האיכות הצבאי של ישראל
עמיחי שטיין, מתי ברנהרט ועופר לרר
10 בנובמבר 2020
19:41
עודכן ב 22:28

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הודיע היום (שלישי): "ארצות הברית אישרה יכולות הגנה מתקדמות לאיחוד האמירויות. משרד ההגנה יאשר לאמירויות לרכוש ציוד הגנתי בשווי 23.37 מיליארד דולרים". גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות כי הם מעריכים שהאישור הסופי לעסקה יינתן עוד לפני השבעת הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בחודש ינואר.

בניגוד לאמירה הישראלית שאין קשר בין הסכם השלום בין ישראל לאמירויות לבין עסקת הנשק, בהודעה מהערב כותב פומפאו כי כמו שאחרי הסכמי השלום בין ישראל לירדן ומצרים היו עסקאות נשק כדי לחזק את ההסכמים, כך עסקת הנשק הזאת קשורה להסכמי אברהם ונועדה לחזק אותם.


גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות כי ההערכה היא שממשל ביידן ירצה לבחון את עסקת הנשק בין ארצות הברית לאיחוד האמירויות גם לאחר אישור הקונגרס. הערכות הן כי ביידן יגיד כן לעסקה אבל ייתכן שיהיה מעוניין להטיל מגבלות.

השגרירות האמריתית בוושינגטון מסרה בהצהרה שעסקת מטוסי החמקן עולה בקנה אחד עם שמירה על יתרון האיכות הצבאי של ישראל באזור. עוד נמסר כי איחוד האמירויות זקוקה למטוס המתקדם כדי לשמר את האינטרסים הביטחוניים של ארצות הברית ובעלות בריתה במזרח התיכון.

הלילה העביר הממשל האמריקני את רשימת הנשקים שאותו אישר למכור לאיחוד האמירויות: 50 מטוסי F-35. נוסף לכך, יימכרו גם 18 מל"טי תקיפה מסוג MQ-9 Reapers כולל תחמושת וחבילת תחמושת בסך 10 מיליארד דולרים - הכוללת טילים מדויקים ופצצות חכמות. הקונגרס ייבחן את העסקה ב-30 הימים הקרובים.

לפני כשבועיים נסע שר הביטחון בני גנץ לארצות הברית כדי להיפגש עם מקבילו מייק אספר. מטרת הפגישה הייתה לקדם עסקה שתשמר את היתרון הביטחוני של ישראל במזרח התיכון. גנץ האשים את ראש הממשלה נתניהו כי הוא הסתיר את המגעים לעסקת הנשק ממערכת הביטחון, אך בירך על הסכם השלום עם האמירויות והדגיש שהוא רואה בהשגת שלום ויציבות אזורית "ערך אסטרטגי עליון".