טראמפ בטקס

הבחירות בארה"ב: ספירה חוזרת ידנית במדינת ג'ורג'יה

מזכיר המדינה שב והודיע על הספירה בעקבות טענות טראמפ לזיופים • בפנסיבלניה גדלה ההובלה של ביידן לרמה שאיננה גוררת ספירה שנייה של הקולות • יו"ר הוועדה הרפובליקנית בפילדלפיה דחה טענות לזיוף בעירו • המטיף האוונגליסטי ג'פרס, מתומכי טראמפ, מודה בהפסד: "מדובר בסוכריה מרה לבליעה"
בן יניב
11 בנובמבר 2020
18:21

הטענות על זיוף הבחירות בארצות הברית: מזכיר מדינת ג'ורג'יה בארצות הברית הודיע היום (רביעי) על ספירה חוזרת ידנית של ההצבעה בבחירות לנשיאות. צעד שהיה צפוי לנוכח הפער הקטן בין מספר הקולות של ביידן לזה של טראמפ. בכל מדינה מוגדר מראש פער כזה שמתחת אליו עורכים ספירה חוזרת של הקולות. לראשונה מאז יום שישי, טראמפ הופיע היום מול המצלמות בטקס בבית העלמין הצבאי בארלינגטון וירג'יניה, במסגרת יום הווטרנים שמצויין בה.

בפנסיבלניה ההובלה של ביידן גדלה לרמה שאיננה גוררת לספירה שניה של הקולות. לאחר ספירת 98% מהקולות ביידן עם 49.7% לעומת טראמפ עם 49.0%. יושב ראש הוועדה הרפובליקנית בעיר פילדלפיה, אל שמידט, שולל היום את טענותיו של הנשיא דונלד טראמפ ואומר כי לא הייתה הצבעה בשמם של אנשים שמתו. שמידט אמר לרשת סי.אן.אן כי אינו מסוגל להבין כיצד אנשים רעבים לשקרים. בתגובה לדבריו אמר הנשיא טראמפ כי כלי התקשורת מנצלים את שמידט, אותו הוא כינה רפובליקני כביכול.

גם המטיף האוונגליסטי מדאלאס, רוברט ג'פרס, מתומכיו הבולטים של הנשיא דונלד טראמפ אמר היום כי ביידן הוא הנשיא הנבחר. ג'פרס, שנכח בשעתו בחנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים המכיר בהפסד מועמדו: "מדובר בסוכריה מרה לבליעה", אמר והוסיף: "זו ההזדמנות שלנו כנוצרים להוכיח כי איננו צבועים". 

בתום ספירת הקולות באלסקה עלה כי טראמפ הוא המנצח במדינה המעניקה שלושה אלקטורים. ההודעה אינה משנה את תוצאות הבחירות ולפיהן ניצח המועמד הדמוקרטי ביידן ברוב גדול. לאחר ספירת 96% מהקולות ברמה הארצית- ג'ו ביידן מוביל על טראמפ בחמישה מיליון קולות.

קמפיין הבחירות של דונלד טראמפ הודיע אמש כי בכוונתו להגיש עתירה חדשה במישיגן, שבמסגרתה ידרוש לעכב את אשרור תוצאות הבחירות במדינה זו. מקמפיין ביידן נמסר שהטענות להונאת בחירות מכיוונו של טראמפ הן "הצגה", שמטרתן "להטמיע במוחם של חברי קבוצה באוכלוסייה את הרעיון שהבחירות היו לא-לגיטימיות". למרות זאת, גורמים המקורבים לנשיא אמרו בשיחות פרטיות שנמוכים הסיכויים לזכות בעתירות שהוגשו, והכרזה רשמית על ניצחונו של ביידן היא רק שאלה של זמן.

עובד דואר בפנסילבניה, שטענותיו בדבר אי סדרים בבחירות שימשו את ראשי הרפובליקנים, הודה בפני חוקריו שהמציא את האשמותיו. בד בבד, אף לא גורם רשמי אחד בכל 50 המדינות לא הצביע על עדויות להונאת בחירות.