בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט
צילום: גטי אימג'ס

עו"ד רם כספי שייעץ לצוות ההגנה של רה"מ: ניגוד עניינים הפך למפלצת שצריך להחזיר לכלוב

בג"ץ דן בסוגיית הסדר ניגוד העניינים של רה"מ • היועץ המשפטי לממשלה יבקש מהרכב בכיר של השופטים להבהיר לנתניהו כי חוות דעתו היא שקובעת
אמוץ שפירא
12 בנובמבר 2020
10:31

עורך הדין רם כספי, שייעץ לצוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) כי "ניגוד עניינים הפך למפלצת שצריך להחזיר לכלוב". במקביל, ההרכב הבכיר של בג"ץ התכנס לדון בסוגיית הסדר ניגוד העניינים לראש הממשלה ובמעורבותו במינויים בכירים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יבקש מבג"ץ להבהיר לנתניהו כי חוות דעתו היא שקובעת. 

האזינו לריאיון עם עו"ד כספי

עורך הדין תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה לאיכות השלטון, אמר בדיון כי ״כל השפעה או מעורבות כלשהי של נאשם בפליליים בעניינים הקשורים למערכת אכיפת החוק נמצאת עמוק בתוך ניגוד עניינים. האם למישהו הגיוני שנאשם בפליליים יהיה מעורב בצורה כלשהי במינוי שופטים בישראל?".

שלשום, בתגובה שהגיש לבג"ץ בעתירה בנושא, כתב היועץ המשפטי לממשלה שיש "טעם לפגם" בכך שראש הממשלה מעלה הסתייגויות מסעיפים בהסדר ניגוד העניינים שלו בשלב זה. זאת משום שלדבריו, פסיקת בג"ץ בעניין כהונתו כראש ממשלה במקביל להיותו נאשם, התבססה על התחייבויותיו להיות כפוף להסדר ניגוד עניינים.

מנדלבליט, שמשמש במקביל גם כממלא מקום פרקליט המדינה, כתב שהסדר ניגוד העניינים שפרסם בשבוע שעבר מחייב את ראש הממשלה. הוא הוסיף כי הודעת נתניהו לבג"ץ מסוף השבוע, בה הסתייג מחלק מחוות הדעת של היועץ, לא תואמת את התחייבותו של ראש הממשלה כפי שמסר בעבר לבג"ץ. 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לתקן את כתב האישום נגדו בעקבות פגמים שנפלו בו, לטענתו גם לא במקרה - כך פורסם לראשונה בכאן חדשות. מטעמו של נתניהו נטען, בין השאר כי בכתב האישום מתייחסים אליו ואל משפחתו יחד, במקום הכלל שלפיו מתייחסים לנאשם בלבד. בכך, הוסיף ראש הממשלה, יוצרים "הלחמה מלאכותית" בין הפעולות של רעייתו בכל הנוגע לקבלת המתנות, בלי להבדיל ביניהם.