גנץ ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

הראשון לזהות: נתניהו הבין את המכשול המשפטי בהסכם הקואליציוני – וסיבך את גנץ

ראש הממשלה ידע שהשופטים עשויים לחסום את ההסכם והחקיקה העוקפת את בג"ץ • אחרי שקיבל גיבוי משפטי מכחול לבן – העביר את המשבר הפוליטי לנושא התקציב • כעת במפלגתו של גנץ מבינים שהנזק שנגרם מוביל אותם למצב אנוש
יואב קרקובסקי, פרשנות
13 בנובמבר 2020
14:26

כרגיל, נתניהו היה הראשון לזהות. הוא היה הראשון שהבין שההסכם הקואליציוני שהושג בינו לבין בני גנץ, עשוי להיחסם בידי בג"ץ. כי לבנימין נתניהו יש חושים מחודדים, והוא יודע להתנהל במרחב הפוליטי והמשפטי. בתור אחד הפוליטיקאים הוותיקים במערכת, הוא מכיר היטב את מארג היחסים שבין המערכת הפוליטית לזו המשפטית. נתניהו הניח שהסדר ראש הממשלה החליפי שנועד למעשה לאפשר לו להיות ממלא מקום ראש הממשלה לאחר הרוטציה – הוא בעייתי, והבין טוב משותפיו שמדובר בחוק עוקף בג"ץ. חקיקה משוכללת ומסובכת המוגנת על ידי היותה חוק יסוד, לכאורה הדרך הטובה ביותר להגן עליה מפני התערבות של שופטי בית המשפט העליון, ובכל זאת זו חקיקה עוקפת בג"ץ.

כל תכליתו של חוק ממשלת החילופים היא להפוך את ראש הממשלה בנימין נתניהו ל'שר-על', ביום שלאחר הרוטציה. הלכת דרעי פנחסי משנת 1993 חייבה את ראש הממשלה יצחק רבין לפטר את אריה דרעי וסגן השר רפאל פנחסי לאחר שהועמדו לדין. בית המשפט העליון חייב, רבין חרק שיניים וקילל, ולבסוף פיטר אותם. מאז נקבעה הלכה: שר שהועמד לדין לא יוכל לכהן בתפקידו, ועל ראש הממשלה לפטרו, או לגרום לו להתפטר.


זה עבד מאז ועד היום. האחרון שנאלץ לממש את ההלכה הזו היה חיים כץ, שהתפטר לפני פחות משנה מתפקידו כשר העבודה והרווחה לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. ההלכה הזו לא קיימת על ראש ממשלה. הנימוק הוא שבעוד שר יכול לחזור לתפקידו אם זוכה, ולמעשה הפגיעה בו מינימלית. התפטרות ראש ממשלה היא משמעותית הרבה יותר. התוצאה שלה היא פיזור הממשלה, כך שגם אם יזוכה, הוא לא יכול לחזור לתפקידו, אלא לעמוד שוב לבחירות כלליות. הנזק שייגרם לראש ממשלה שהועמד לדין על לא עוול בכפו, הוא בלתי מידתי, וזה יכול לשמש כלי להפלת ממשלות וזריעת אי יציבות שלטונית. לכן ראש ממשלה יכול לפי אותו היגיון להמשיך ולכהן בתפקידו גם כשמתנהל נגדו משפט פלילי – כמו במקרה נתניהו.

בגלל שנתניהו הבטיח לבני גנץ רוטציה, הוא הסתבך. איך עושים רוטציה, כשהוא נאשם שמשפטו מתנהל, לא שר שהוגש נגדו כתב אישום? אז המשפטנים וצוותי המשא ומתן יצרו את ייצור הכלאים הזה – ראש הממשלה החליפי, על מנת לייצר שני ראשי ממשלה לממשלה אחת.

נתניהו הבין את גודל העניין שעלול להיות מצב שבו בית המשפט העליון יתערב בחקיקה הזו. גנץ ושאר אנשי כחול לבן שמדברים גבוהה גבוהה על שמירת מערכת המשפט, שמקדשים את כוחו של בג"ץ, הם היו אלה שהצביעו בעד חקיקה שעוקפת אותו. בסוגיה החשובה ביותר – הם מאפשרים לאדם במשפט פלילי לעמוד לדין. אנשי כחול לבן ליוו את עמדתם בתשובה מנומקת לבג"ץ.

אנשי כחול לבן שמדברים על שמירת מערכת המשפט, שמקדשים את כוחו של בג"ץ – הם היו אלה שהצביעו בעד חקיקה שעוקפת אותו

כל עוד חשב נתניהו שההסכם עם גנץ עוד עשוי להתקיים, ריחפה מעל המערכת הפוליטית אווירת משבר בלתי פתור. בקיץ, פחות משישה שבועות לממשלת החילופים הזו התגלע משבר בין הליכוד לבין כחול לבן. יריב לוין, ומיקי זוהר, אנשיו של נתניהו דרשו מאבי ניסנקורן האיש של גנץ, לשנות את ההסכם הקואליציוני ואת החקיקה.

על פי ההסכם, אם הסדר ראש הממשלה החילופי נפסל בידי בג"ץ עד נובמבר 2020, כחצי שנה לאחר השבעת הממשלה, נתניהו יישאר ראש הממשלה בכל מקרה והכנסת ה-23 תתפזר..כחול לבן תבעו במקביל שורה של דרישות מצידם ובראשן, העברת תקנון הממשלה – כדי לקבוע את ההסדר של שוויוניות ופריטטיות בעבודת הממשלה. במהלך כל חודש יולי גדשו הדיווחים על המשבר הזה, התקיימו דיונים טלפוניים ובפגישות אישיות, ואז המשבר פשוט התמוסס.

נתניהו ואנשי הליכוד מצאו מוקד חדש למשבר, שבכלל פוטר אותם מהצורך ברוטציה – התקציב. אם לא מעבירים אותו – הולכים לבחירות, וכל נושא הרוטציה מיותר לחלוטין. מאז אמצע אוגוסט אנחנו נתונים במשבר התקציב, שהוא האיום העיקרי על המשך קיומה של הממשלה. עוד לא הגענו בכלל לגיבוי שמבקש נתניהו מ"שותפיו" בכחול לבן מול בג"ץ. מרגע שהבין שיש לו אמצעי מילוט מקיומה של הרוטציה, הוא הניח לעימות המיותר עם כחול לבן, והחליט לתת למציאות לנצח – בלי תקציב, גם ככה נלך לבחירות, וכל סוגיית ממשלת החילופים תעלם שם.

גנץ וראשי כחול לבן נמצאים מול שוקת שבורה, שהם עצמם שברו ברגל גסה. הם רגע אחד לפני בחירות, ללא תמיכה ללא סדר יום, בלי להיות אלטרנטיבה כשרוב תומכיהם מחפשים בית פוליטי חדש, אחר נוצץ ובטוח יותר.

זה הם שנתנו לנתניהו גיבוי בתשובתם לבג"ץ שהוא יכול לכהן כראש הממשלה עם שלושה כתבי אישום. אלה הם שבהסכם הקואליציוני הותירו את סעיף התקציב לא סגור. גורם שהיה מעורב במשא ומתן הזהיר את בני גנץ ואת עוזרו הנאמן הוד בצר על כך. השניים זרקו את אותו גורם מהחלון הקרוב, והסבירו לו בדרך "יהיה בסדר".

גנץ וראשי כחול לבן נמצאים מול שוקת שבורה, שהם עצמם שברו ברגל גסה

זוכרים מה אמר יצחק רבין על הביטוי הזה? "מאחורי שתי המילים האלה חבוי בדרך-כלל כל מה שלא 'בסדר': יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה, שאין להם מקום. ה'יהיה בסדר' מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו. ה'יהיה בסדר', אותה טפיחת כתף חברמנית, אותה קריצת עין. אותו 'סמוך עלי', הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת החפיף היא, לצערי הרב, נחלת ציבורים רבים בישראל, לאו דווקא בצה"ל. היא אוכלת בנו בכל פה". כך אמר רבין בפני חניכי פו"מ ב-1992 גנץ ובצר כנראה נעדרו דווקא מהשיעור הכול כך חשוב הזה.

אז מה השלב הבא? בכלל לא בטוח שלמרות הרחבת הרכב השופטים, והודעת בג"ץ אתמול הוא יתערב בהסכם הקואליציוני או בחקיקת היסוד. יכול להיות שמדובר בהנפת כרטיס צהוב, אבל לא הרבה יותר מזה. אבל זה כבר פחות חשוב, כי גורלה של הממשלה הזו ייקבע עוד קודם בסוגיית התקציב, וסביר שהיא לא תשרוד את הקרבות והמלחמות הפנימיות שלה.

מבחינת כחול לבן הנזק כבר נגרם והוא אנוש. אחרי שחברו לממשלתו של נתניהו, שכל ההבטחות והסיכומים בין נתניהו לגנץ נמסו בחום יולי-אוגוסט-ספטמבר. אחרי שכבר ברור לחלוטין שמבחינת נתניהו אין לו שום כוונה לקיים את הרוטציה, עכשיו, יוציאו שופטי בג"ץ את חוות הדעת של הצוות המשפטי של כחול לבן בה המפלגה נותנת גיבוי מלא מלא לראש הממשלה בנימין נתניהו לשמש ראש הממשלה עם כתבי אישום נגדו. בחוות הדעת לגבי חוק היסוד קובעת כחול לבן שלבג"ץ אין סמכות להתערב בהסכמים פוליטיים בין מפלגות ובחקיקת יסוד.

עכשיו כל חומר הנפץ הזה יתפוצץ להם בפנים, דקות בודדות לפני פיזורה של הכנסת בשל בעיות העברת התקציב. כפרי בשל לידי יריביהם הפוליטיים האמיתיים: השותפים עד אפריל האחרון, יאיר לפיד ומשה בוגי יעלון. הם ישמחו מאוד לעשות בחומר הזה שימוש המערכת הבחירות נגדם ולהביא את שאריות בוחרי כחול לבן אליהם בחזרה.

טרגדיה שנכתבה כבר בחודש אפריל, מתרחשת עכשיו. לא מעט טורי פרשנות ניבאו את המהלך הזה, בלי התגלות אלוהית, אלא על פי היגיון פוליטי, שלא היה חלקם של בני גנץ ואנשיו. עכשיו הם כבר יודעים. מאוחר מדי.