אבו מוחמד אל מסרי
צילום: מחלקת הביטחון, ארצות הברית

דיווח בארצות הברית: מספר 2 באל קאעידה חוסל על-ידי ישראל

הניו יורק טיימס פרסם כי לבקשת ארה"ב חוסל אבו מוחמד אל-מסרי לפני שלושה חודשים באיראן: "הסוכנים היו רכובים על אופנוע, אחד שלף אקדח וירה חמישה כדורים" • משרד החוץ של איראן הכחיש את הדברים
מערכת כאן חדשות
14 בנובמבר 2020
03:16
עודכן ב 09:42

עיתון הניו יורק טיימס דיווח הלילה (שבת) כי סוכנים ישראלים התנקשו בחייו של מספר שתיים בארגון הטרור אל-קאעידה, אבו מוחמד אל-מסרי. על פי הדיווח מפי מקורות מודיעין אמריקנים, אל-מסרי ששמו המקורי הוא עבדאללה אחמד עבדאללה נורה למוות ברחובות טהרן לפני שלושה חודשים - לבקשת ארצות הברית.

עוד דווח כי במהלך ההתנקשות נהרגה גם בתו של אל-מסרי, מרים, שישבה עמו במכונית. בתיאור ההתנקשות נכתב כי "הסוכנים הישראלים היו רכובים על אופנוע. אחד מהם שלף אקדח עם משתיק קול וירה חמישה כדורים. ארבעה מהם פגעו במכוניתו של בכיר אל-קאעידה והרגו אותו ואת בתו". לאחר האירוע באוגוסט, התקשורת הרשמית באיראן דיווחה כי הנרצחים הם פרופסור לבנוני להיסטוריה, חביב דאוד ובתו מרים. בדיקת הניו-יורק טיימס מעלה כי מדובר בשמות בדויים. 

שרידי שגרירות ארה"ב בטנזניה, לאחר הפיצוץ ב-1998. (צילום: אי-פי)

בהודעה שפרסם משרד החוץ בטהראן נאמר כי אין טרוריסטים של אל-קאעידה באיראן וכי ארצות הברית וישראל מנסות מעת לעת לקשור את איראן לארגונים כאלה באמצעות הדלפת מידע שקרי לתקשורת. "בדרך זו הן מנסות לחמוק מאחריותן לפעילות הנפשעת של הארגון הזה ושל ארגוני הטרור האחרים באזורנו", נכתב בהודעה.

אל-מסרי בן ה-58 היה ממייסדי ארגון הטרור אל-קאעידה. בעבר נפוצו שמועות על מותו אך הדבר מעולם לא אומת. ארצות הברית האשימה אותו כי עמד מאחורי הפיגועים בשגרירויות שלה בקניה ובטנזניה בסוף שנות התשעים, בהם נהרגו יותר 223 בני אדם ומעל 4,000 נפצעו. ההתנקשות בחייו נעשתה ב-7 באוגוסט, יום השנה לפיגועים אלה.