רחובות טהראן
צילום: אי-פי

לאחר הדיווח על חיסול בכיר אל קאעידה - אלו ההסברים שאיראן צריכה לתת לעולם

הלילה דיווח הניו יורק טיימס כי סוכנים ישראלים התנקשו בחייו של מספר שתיים בארגון הטרור לבקשת ארה"ב. העיתונאי רונן ברגמן, החתום על הידיעה, בריאיון לכאן חדשות: "איראן תעשה כל מאמץ להסתיר את הפרסום על מותו של אבו מוחמד אל-מסרי – הדבר יסגיר את העובדה שהוא שהה על אדמתה"
עומרי חיים
14 בנובמבר 2020
18:59

עיתון הניו יורק טיימס דיווח הלילה (שבת) כי סוכנים ישראלים התנקשו בחייו של מספר שתיים בארגון הטרור אל-קאעידה, אבו מוחמד אל-מסרי. על פי הדיווח מפי מקורות מודיעין אמריקנים, אל-מסרי נורה למוות ברחובות טהראן לפני שלושה חודשים, לבקשת ארצות הברית.

"השיטה בה מגיעים שני רוכבים על אופנוע, כשאחד נוהג והשני יושב מאחוריו ויורה, היא שיטה שהמוסד משתמש בה לא מעט פעמים, לפחות על פי מפרסומים זרים", הסביר רונן ברגמן, עיתונאי וסופר ישראלי שעוסק בנושאי ביטחון לאומי וחתום על הדיווח המדובר בניו יורק טיימס. בריאיון היום לערן זינגר ועומרי חיים בכאן 11 הדגיש ברגמן כי מרבית החיסולים שיוחסו למוסד אל מול מדעני גרעין איראניים בעשור הקודם, בוצעו בדיוק בשיטה הזו.

עם זאת, מסביר ברגמן, שיטת החיסול של אל מסרי המזוהה עם המוסד אינה הדבר שבגללו צריך לשים את החותמת של פעולה ישראלית בהכרח. יש עוד גורמים שהשתמשו באופנוע כדי לחסל אנשים. באותו דיווח בעיתון הטיימס, אמרו מקורות מודיעין אמריקנים שלא רק שההתנקשות הייתה מיועדת לאל-מסרי, אלא שפעולה זו באה אחרי מעקב ארוך של קהילת המודיעין האמריקנית אחר האיש. לא ברור מפי אותם מקורות מה היה בדיוק חלקה של ארצות הברית בחיסול.

"זה ברור למה איראן תעשה כל מאמץ להסתיר את הפרסום אודות מותו של אל מסרי על אדמתה", הוסיף ברגמן. "הפרסום יסגיר את העבודה שבכיר ארגון הטרור שהה שם. סוף העניין הוא שאיראן צריכה להסביר לעולם איך זה קרה – למה מלכתחילה הם החביאו אותו אצלם. יש בעניין כמה סברות, האחת היא שיש לו אישור לנוע ולחזור והוא שיתף פעולה בתיאום מבצעים משותפים. אפשרות אחרת היא שהאיראנים לא בדיוק נתנו לו חופש, ושהוא היה במעקב כדי לוודא שאל קעאידה לא מבצעת פעולות טרור נגד המדינה".