אבו מוחמד אל מסרי
צילום: מחלקת הביטחון, ארצות הברית

גורמי ביון במערב: חיסול בכיר אל קאעידה אושר בעקבות מודיעין שהוא מתכנן פיגועים נוספים במזה"ת

הייחודיות בחיסול בכיר אל-קאעידה היא שהמוסד, לפי פרסום הניו יורק טיימס, פעל לבקשת ארצות הברית - מה שמעיד על שיתוף פעולה חזק בין שירותי המודיעין של שתי המדינות
רועי שרון ורועי קייס
14 בנובמבר 2020
20:53

דיווח הניו יורק טיימס על חיסול בכיר אל-קאעידה בידי המוסד: ההתנקשות בחייו של מספר 2 בארגון הטרור, אבו מוחמד אל-מסרי, בבירת איראן על ידי סוכנים ישראלים, לפי הפרסום בניו יורק טיימס הלילה (שבת), אושרה לאחר שהמודיעין הצביע על כך שהוא מתכנן לבצע פיגועים נוספים במזרח התיכון. כך אומרים הערב גורמי ביון במערב.

החיסול, שבוצע לפני שלושה חודשים, היה יכול לצאת לפועל רק לאחר מבצע של שנה לפחות - שכולל מעקבים, האזנות סתר והכנות. הייחודיות בחיסול הזה היא שהמוסד הישראלי פעל, לפי הפרסום, לבקשת ארצות הברית, כשכל החיסולים בתקופתו של ראש המוסד הנוכחי יוסי כהן - היו נגד גורמים שהיוו איום ישיר על ישראל. אם פרטי הדיווח נכונים, הדבר מעיד על שיתוף פעולה חזק בין המוסד למודיעין האמריקני.

כמו כן, המתווה של חיסול זה מזכיר את החיסול של מהנדס חמאס פאדי אל-בטש ב-2018. אז שני אופנוענים ירו למוות באל-בטש.

גם העיתונאי רונן ברגמן, שחתום על הדיווח בניו יורק טיימס, אמר היום בריאיון לכאן חדשות כי "השיטה בה מגיעים שני רוכבים על אופנוע, כשאחד נוהג והשני יושב מאחוריו ויורה, היא שיטה שהמוסד משתמש בה לא מעט פעמים, לפחות על פי מפרסומים זרים".

פרסום פרטי החיסול - מבוכה לאיראנים

הדיווח מתבסס על גורמי מודיעין אמריקנים, ואין ספק כי יש כאן ניסיון ברור להביך את איראן, שמאוד מתגאה בתמיכה בארגוני הטרור הסונים חמאס והג'יהאד האסלאמי, אבל ממש לא ביחסיה עם ארגון אל-קאעידה, שצצים מעת לעת בדיווחים שונים. הסיבה לכך היא התדמית הבעייתית של אל-קאעידה בזירה הבין-לאומית אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר.

מבחינת האיראנים, היחסים עם אל-קאעידה הם בגדר "האויב של אויבי הוא חברי". כלומר, אפשר להילחם אחד בשני בעיראק או בסוריה, אבל לצד זאת אפשר לשתף פעולה ולפגוע ביעדים אמריקניים בלי טביעת אצבע איראנית. בנוסף, המקלט שנתנו האיראנים לאל-מסרי הוא סוג של תעודת ביטוח לטהראן מפני פיגועים של אל-קאעידה.

ארגון אל-קאעידה בשנים האחרונות נדחק הצידה בעקבות העלייה של דאעש, אבל לא נעלם ממפת הג'יהאד העולמי. הארגון מאוד פעיל באפריקה ובאסיה, וגם במזרח התיכון יש לו נוכחות שבולטת בעיקר בסוריה. 

לצד זאת, ההנהגה של הארגון כמעט נמחקה. אוסמה בן לאדן מזמן לא כאן, אבל מי שגם כן לא בין החיים הוא בנו חמזה, שהאמריקנים טוענים שחוסל בגבול בין פקיסטן-אפגניסטן.

אל-מסרי, מספר 2, חוסל כאמור לפני שלושה חודשים, ובמקביל בסוף השבוע האחרון פורסמו דיווחים שאבד הקשר עם המנהיג, איימן א-זוואהירי, שהחליף את בן לאדן. לפי דיווחים לא מאומתים, הוא מת מוות טבעי.

מי שנותר כעת, כך נראה, הוא המצרי סייף אל-עדל, היחיד שכנראה נשאר מדור המייסדים. על אף שההנהגה הולכת ונמחקת, יש דור חדש בארגון והרעיון עדיין חי. בדומה לדאעש, ההספדים - גם אחרי המכה של חיסול אל-מסרי - מוקדמים מדי.