-
צילום: חן לאופולד, פלאש 90

מריפוי בעיסוק ועד לקלינאות תקשורת: מדוע טיפול בעשרות ילדים בגנים ייעודיים מתעכב?

מחסור באנשי מקצוע, ובפרט בפריפריה, מוביל לכך שילדים רבים הנמצאים בגן ייעודי אינם מקבלים מענה טיפולי, ואינם זכאים לו מקופות החולים
דקלה אהרן-שפרן
15 בנובמבר 2020
11:06

מדוע הטיפול בעשרות ילדים מתעכב במשך חודשים ארוכים? הורים לילדים הזקוקים לטיפול של ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת, ונמצאים בגנים ייעודיים לכך, טוענים שילדיהם אינם זכאים לטיפולים מקופות החולים - גם אם אינם מקבלים מענה טיפולי בגן. עוד פורסם היום (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי הורים רבים מתארים שבשל מחסור באנשי מקצוע, ובפרט בפריפריה, במקרים רבים בגנים אין כלל מומחים שיכולים לתת לילדים את הטיפול המתאים, מה שמוביל לעיכוב ממושך.

אב לילד בן 3 המצוי על הרצף האוטיסטי סיפר לכאן חדשות כי בגן של בנו - גן של אלו"ט בבאר שבע -  אין קלינאיות תקשורת, ולכן ילדו לא מקבל טיפול מתחילת השנה. כשפנה לקופת חולים "כללית" נאמר לו שלא יוכל לקבל טיפול דרך הקופה, מכיוון שהגן מקבל כבר תקצוב עבור הטיפולים.

תגובות

מאלו"ט נמסר כי אכן חסרים אנשי מקצוע בתחום הפרא-רפואי ושבתחילת השנה יידעה העמותה את ההורים על המחסור בקלינאית תקשורת בצורה שקופה וברורה. בד בבד, נעשים מאמצים גדולים לגיוס אנשי מקצוע. עוד אמרו באלו"ט כי התקציב בגין הטיפולים מגיע לעמותה רק אחרי שמתקבל במשרד הבריאות דיווח שעות העבודה של אנשי המקצוע במסגרת החינוכית, ולכן גן שלא הצליח לקלוט איש מקצוע - אינו מתוקצב.

מקופת החולים "כללית" נמסר כי על פי חוק מעונות יום שיקומיים, ילדים בגילאי 3-0 הנמצאים במסגרת יום שיקומית זכאים לקבל את כל הטיפולים להם הם זקוקים בתחום התפתחות הילד, במסגרת המעון השיקומי ובהתאם לתוכנית האישית הנקבעת עבור אחד. עוד אמרו בכללית כי האחריות למתן טיפולים סדיר בהתאם לתוכנית חלה על המעון, שאמור ומחויב לתת את כל המענה. עם זאת, צוות היחידה מסייע למשפחה לקבל החזר במסגרת הביטוח המושלם.

במשרד הבריאות אישרו כי אכן אין קלינאית תקשורת בגן, בגלל הקושי לגייס אנשי מקצוע באזור באר שבע. עוד הוסיפו שאלו"ט נותנת שעות טיפול של קלינאית תקשורת באופן מקוון לכל ילד, על ידי שלוש קלינאיות תקשורת, שמקבלות הדרכה ממדריכה מומחית. ולכן, גם בהיעדר נוכחות פיזית של קלינאית במעון עצמו, המדריכה והקלינאית נותנות הנחיות לצוות באופן מקוון, והילדים בפועל מקבלים טיפולים.

במשרד הודו שהמצב איננו אידיאלי, ונובע ממחסור כללי של מטפלים ממקצועות הבריאות במגזר הציבורי, ועוד יותר בפריפריה. בנושא זה, משרד הבריאות שותף ליוזמה של משרד ראש הממשלה, יחד עם משרדי ממשלה אחרים, למציאת פתרון למצוקה.