כיפת ברזל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הירי מעזה אל הדרום: מתחזקת ההערכה שישראל תבחר שלא להגיב

ברצועה עדיין לא נחרצים לגבי מי עומד מאחורי הירי, אבל בחמאס כבר הודיעו למצרים שהם לא מרוצים מהתקרית
רועי שרון וגל ברגר
15 בנובמבר 2020
20:53

הירי מעזה לעבר ישראל: מתחזקת ההערכה שישראל תבחר שלא להגיב על ירי הרקטות הלילה (ראשון) מרצועת עזה, במידה שלא יהיה ירי נוסף. בצה"ל מעריכים שמי ששיגר את הרקטות היה חמאס ולא הג'יהאד האיסלאמי, מה שלא מסתדר עם ההיערכות להסלמה לציון שנה לחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא.

בתוך כך, חמאס הודיע למודיעין המצרי כי הוא אינו מרוצה מהירי, ולא יאפשר לשום גורם "לשחק בשטח", ולפעול על דעת עצמו. בחמאס טוענים כי הם עדיין בודקים מי עומד מאחורי הירי הלילה.

מקורות פלסטינים אמרו לכאן חדשות: "אנחנו יודעים לשלוט בשטח, אנחנו עדיין בודקים את האירוע לעומק, וישראל יודעת זאת. אין לנו עניין בהסלמה". גם הנהגת הג'יהאד האסלאמי הודיעה למצרים כי פעיליה אינם מעורבים בירי, וכי הארגון אינו מעוניין בהסלמה.

במערכת הביטחון העריכו כי השיגורים הלילה הופעלו כתוצאה מפגיעת ברק במשגר שהיה טעון ומכוון. עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר היום בפתח ישיבת הממשלה את ארגוני הטרור: "המחיר של המשך התוקפנות יהיה כבד מאוד, אל תנסו אותנו". שר הביטחון בני גנץ הגיב גם כן על הירי לדרום ואיים: "אם חמאס לא יעמוד במבחן השקט התוצאות תהיינה קשות להנהגתו ולתושבי הרצועה".