מיטות אשפוז
צילום: פלאש 90

מערכת הבריאות: בלי תוספת מיטות ותקנים לא נשמור את הראש מעל המים

יו"ר ההסתדרות הרפואית ליו"ר ועדת הכספים: יש להוסיף כ-1,143 מיטות פנימית וטיפול נמרץ ו-290 מיטות למרכזים רפואיים גריאטריים כדי לשמור את מערכת הבריאות עם ראש מעל המים
דקלה אהרן-שפרן
16 בנובמבר 2020
10:43

פרסום ראשון: בהסתדרות הרפואית דורשים לנקוט צעדי חירום מידיים כדי למנוע קריסה במערכת הבריאות בחודשי החורף. במסמך שהועבר ליו"ר וועדת הכספים, משה גפני, כותב יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, שכדי לאפשר למערכת הבריאות "לשמור את הראש מעל למים" ולעבור את החורף הקרוב באופן סביר, יש להוסיף לאלתר כ-1,143 מיטות פנימית וטיפול נמרץ וכן 290 מיטות למרכזים רפואיים גריאטריים. פרופ' חגי הוסיף כי יש צורך בתוספת מיידית של תקנים לכוננויות רופאים וכן לכוח עזר. הוא קרא לאפשר לרופאים, אשר מתמודדים עם קשיים יוצאי דופן בתקופה זו, לצאת ככל שמתאפשר לחופשות, או לתת להם לצאת לחופשה כאשר הדבר יסתייע כדי למנוע שחיקה.
חגי ציין כי אנו בעיצומה של התפרצות מגפת הקורונה, התפרצות שבימים אלה נראה כי לא צפויה בה האטה ואף קיים חשש סביר להגברת קצב עליית התחלואה בעתיד הקרוב, ובנוסף צפויה התפשטות של נגיף השפעת, נגיף שבכל שנה גורם לתחלואה רחבה ולמקרי מוות. הוא אמר עוד, כי אחד הקשיים העיקריים של התפרצות כפולה זו הוא הדמיון היחסי בתסמיני שתי המחלות, מצב שצפוי להקשות על האבחון והטיפול וכן יוביל ללא ספק לעלייה חדה בשיעור האשפוז ולמספר הפניות לחדרי המיון.
בדו"ח של ההסתדרות הרפואית והאיגודים המקצועיים שהועבר למשרד הבריאות ולמשרד האוצר מפורטים צרכי מערכת הבריאות לקראת החורף המתקרב. בדו"ח נכתב כי מערכת הבריאות הציבורית סובלת מהיעדר משאבים וממחסור בתשתיות ובכוח אדם זה שנים, ומדורגת בדרך כלל בתחתית הדירוג בהשוואה למדינות ה-OECD לפי מדדים שונים כמו שיעור מיטות אשפוז, רופאים, אחיות וציוד רפואי מתקדם ביחס לגודל האוכלוסייה.

בהסתדרות הרפואית ובאיגודים המקצועיים המטפלים בקורונה דורשים להוסיף תקנים לכוננויות למחלקות הפנימיות. לפי אומדן ראשוני למחלקות פנימיות שהוסבו למחלוקת קורונה יש להוסיף תקנים לכונניות בעלות של כ-190 מיליון שקלים, ולמחלקות פנימיות רגילות - בעלות של כ-430 מיליון שקלים. הקצאות נוספות נדרשות למחלקות טיפול נמרץ והרדמה, ולמחלקות גריאטריות דורשים האיגודים תקני רופאים מומחים. בנוסף, נכתב בדו"ח כי יש להקצות תקציב מיידי לפעילות למניעת שחיקה לצוותי הרפואה העוסקים בקורונה בעלות של 27 מיליון שקלים.