גנץ בצפון, 17.11
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גנץ על חשיפת המטענים: משטר אסד אחראי, לא נעבור לסדר היום

כשעות אחרי חשיפת המטענים בגבול סוריה סייר שר הביטחון בגזרת הצפון • כוח של הנדסה קרבית נטרל את זירת המטענים במובלעת בשטח הישראלי שבה הוקם בעבר בית חולים שדה במבצע שכנות טובה •
משה שטיינמץ
17 בנובמבר 2020
12:42
עודכן ב 16:12

כוח של הנדסה קרבית חשף הבוקר (שלישי) זירת מטענים מצדה הישראלי של גדר הגבול עם סוריה, בדרום רמת הגולן. כוחות שהוזעקו למקום נטרלו את זירת המטענים, סמוך למרחב בו סיכל כוח צה״ל ניסיון הנחת מטענים לפני כשלושה חודשים. בצה"ל עדיין לא יודעים מתי הונחו המטענים בתוך המובלעת ולא מי הניח אותם. בצה״ל אומרים כי הם רואים במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו וכי צה"ל לא יאפשר כל פגיעה בריבונות ישראל. 


שר הביטחון בני גנץ סייר בצפון ומסר: "אנחנו ערוכים מזה זמן רב לאפשרות של פיגועים  בגזרת הצפון. לצה"ל יש את היכולות ואת הנחישות להגיב בצורה חמורה לכל אירוע שלא יקרה, הן בחזית הלבנונית והן בחזית הסורית. לפני מספר שעות התגלה מטען בגזרת רמת הגולן. אני מבקש להגיד באופן ברור –  סוריה אחראית לנעשה משטחה כדוגמת המטען הזה ולנעשה משטחה בהקשר הברחות אמצעי הלחימה שבדרך לחיזבאללה. אנחנו לא יכולים לעבור לסדר היום בעניין הזה".

צה"ל עוקב בחודשים האחרונים אחרי ניסיונות הנחת מטענים באזור. כאמור, בחודש אוגוסט זוהה ניסיון כזה וצה"ל תקף והרג את ארבעת המחבלים. האירוע החל כשתצפיתניות זיהו אנשים מתקרבים לגדר כשחלקם חמושים והניחו מטען. כוח מגלן שהיה במארב באזור ביצע ירי משולב לעבר החוליה מהיבשה ומהאוויר. עד היום טרם התבררה זהותם המלאה של המחבלים.