שר הבריאות יולי אדלשטיין באילת
צילום: משרד הבריאות

אדלשטיין באילת: שמח שהצלחנו לפתוח את העיר, היו מי שניסו לעשות סיבוב על הגב שלנו

יממה לפני שהיא פותחת את שעריה למבקרים, בעיריית אילת נערכים לניהול העיר כ"אי תיירותי" - עם מחסומי בידוק בכניסה, אירוח בשטח הפתוח במסעדות עד 50 איש ופתיחת מסחר עד 20 איש בחנות • מהומה פרצה במסיבת העיתונאים של שר הבריאות, כשאישה המתנגדת לחיסונים התעמתה עם שוטרים ועוכבה לחקירה
שרון עידן
17 בנובמבר 2020
16:06
עודכן ב 18:19

לאחר שהוכרזה אילת כ״אי תיירותי״ ויממה לפני שתפתח את שעריה - כך זה יעבוד: בעירייה נערכים לבידוק במחסום הכניסה, ובעיר ייפתחו פרט למלונות גם מסעדות לאירוח בשטח הפתוח עד 50 בני אדם, אטרקציות לאירוח בשטח הפתוח ביחס של אדם אחד ל-7 מ"ר ומסחר עד 20 איש בחנות לעומת 4 בשאר הארץ. בשלב זה, לא מותרת פעילות בחללים סגורים במסעדות ובאטרקציות.


במסיבת עיתונאים שנערכה היום (שלישי) בעיר, אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין: "היו לצערי מי שניסו לעשות סיבוב על הגב שלנו. אני שמח שהצלחנו לפתוח את העיר יחד עם שמירה קפדנית על בריאות הציבור. סוף סוף אזרחי ישראל יוכלו לנשום אוויר, לקחת פסק זמן ולצאת לחופשה".

שרת התיירות אורית פרקש הכהן אמרה במסיבת העיתונאים: "מתווה איים ירוקים הוא צעד בכיוון הנכון באיזון בין הכלכלה לבריאות בתקופת הקורונה, ואני שמחה שהצלחתי לקדמו. הצלחתו תאפשר להרחיב אותו גם לאזורים וענפים עסקיים נוספים.

"אחרי עבודה מאומצת, אני שמחה לומר שפתיחת איי תיירות ירוקים היא בשורה של ממש לישראלים רבים. ראשית, פתיחת המלונות באילת ובים המלח, כמו גם חלק מתרבות הפנאי בעיר אילת, תחזיר עשרות אלפי ישראלים לעבודה".

בעת מסיבת העיתונאים פרצה מהומה, כאשר אישה המתנגדת לחיסונים התפרצה לדבריו של שר הבריאות. היא התעמתה עם שוטרים ועוכבה לחקירה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום כי הוא מנהל מגעים עם חברת מודרנה לאספקת חיסונים נוספים. לדבריו, "אתמול שוחחתי עם מנכ"ל חברת מודרנה, סטפן באנסל. אנחנו חתמנו איתם על הסכם לאספקה בהיקף מסוים, אנחנו מנהלים איתם מו"מ על היקף נוסף, ואני מקווה שבעקבות השיחה נוכל להשלים את המשא ומתן הזה במהרה".

אילת תפתח את שעריה ותחל את ביצוע הבידוק החל ממחר בשעה 7:00 בבוקר עם כניסת ההכרזה לתוקף הלילה בחצות. הבידוק יתבצע 24 שעות ביממה בשתי הכניסות לעיר, האחת מכביש 90 במחסום הכניסה לעיר והשנייה מכביש 12 לפני כיכר הכניסה לעיר.

במסגרת החוק נדרשים כל הנופשים הבאים לאילת להציג בכניסה לעיר בדיקת קורונה שלילית (PCR) בתוקף שבוצעה עד 72 שעות לפני ההגעה לאילת. הבדיקה נדרשת בכל גיל ואותה יש להציג כאמור בכניסה לעיר וכן במעמד הצ'ק אין בבית המלון ובמתקני האירוח.

בשלב זה גם תושבי אילת היוצאים וחוזרים לעיר, תושבי הערבה (מגיל 11) ומי שמגיע לעבוד בעיר (רופאים, מרצים, ספקים וכיו״ב) נדרשים לבצע בדיקת קורונה אחת לשבעה ימים. מי שאין ברשותו בדיקה כזו יוכל לבצע בדיקה מהירה באחת מעמדות הבידוק המהיר, האחת סמוך לחניון יטבתה שתפעל 24 שעות ביממה והשניה סמוך לנאות סמדר (כביש 12) שתפעל בין השעות 7:00-19:00.

עמדות הבידוק מוקמות על ידי מפקדת אלון של פיקוד העורף, בשיתוף עיריית אילת באמצעות הטכנולוגיה של "סופיה" הפועלת באישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA ומשרד הבריאות. יודגש כי הבדיקות המהירות לא מיועדות לבאים לנפוש בעיר. לרשות התושבים ישנו גם מתחם "דרייב אין" לבדיקות קורונה שיפעל בשבועיים הקרובים. 

ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי שוחח עם שר הבריאות יולי אדלשטיין והעלה את הצורך בהקלות נוספות לתושבים במסגרת הדרישה לבדיקות אחת לשבעה ימים, דוגמת תושבים הנוסעים לטיפול מחוץ לאילת וחוזרים באותו היום, תושבים הנוסעים לשדה התעופה "רמון" כדי להסיע/להשיב בן משפחה, צורך נוסף באפשרות לשימוש בחללים סגורים במסעדות ובאטרקציות במיוחד על רקע החורף הקרב, הצורך בפתיחת מערכת החינוך, הצורך באישור קיום אירועים פתוחים לטובת הנופשים ובקיום כינוסים בבתי המלון, וכן אירועי ספורט תחת כיפת השמיים.

תגיות:
אילת