התקיפה בסוריה באוגוסט שיוחסה לישראל

בצה"ל חושדים: מניחי המטען בגבול הצפון – סורים שטופלו בעבר בישראל

החשד בצה"ל התעורר בשל רמת ההיכרות שהייתה לחוליה עם המובלעת • צה"ל פרסם את תיעוד התקיפה • שר הביטחון גנץ: לא נסבול הפרות ריבונות בשום גזרה או התעצמות מסוכנת בשום גבול • צה"ל: "תקפנו יעדים איראניים וסוריים עד דמשק, ערוכים עם כיפת ברזל לכל תרחיש"
כתבי כאן חדשות
18 בנובמבר 2020
03:45
עודכן ב 19 נובמבר 06:05

צה"ל פרסם הערב (רביעי) את תיעוד תקיפת צה"ל הלילה בסוריה נגד מטרות סוריות ואיראניות בעקבות הנחת המטענים בחלקו הישראלי של הגבול. בצבא חושדים שמניחי המטענים ברמת הגולן היו פצועים סורים שקיבלו טיפול רפואי במובלעת הזו. זאת בשל רמת ההיכרות של החוליה עם השטח, בו היה בעבר בית חולים לטיפול בחולים סורים. 


שר הביטחון בני גנץ הגיב הבוקר על תקיפות צה"ל בסוריה. בסרטון שפרסם אמר גנץ כי "ישראל לא תסבול הפרות ריבונות בשום גזרה ולא תאפשר התעצמות מסוכנת בשום גבול". שר הביטחון הוסיף כי "המשטר הסורי הוא הנושא לאחריות לכל מה שנעשה משטחו ובשטחו".


מוקדם יותר דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם כי עשרה בני אדם נהרגו בתקיפות צה"ל הלילה בסוריה. על פי הדיווח שלא קיבל אישור ממקור אחר, בין ההרוגים שלושה חיילי צבא סוריה וחמישה חברי כוח קודס האיראני.

לעומת זאת, לדברי גורם צבאי סורי שלושה אנשי צבא נהרגו בתקיפה, חייל נפצע ונזקים נגרמו כתוצאה מהתקיפה הישראלית. על פי הגורם, התקיפה בוצעה מכיוון הגולן לעבר האזור הדרומי של המדינה. בתקיפה נפגעו מחסנים, מפקדות ומתחמים צבאיים של כוח קודס האיראני וצבא סוריה.

דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן הבהיר כי "התקיפה בוצעה בתגובה להנחת המטענים סמוך לגדר הגבול עם סוריה בשטח ישראל, על ידי חוליה סורית שפעלה בהכוונה איראנית". עוד מסר זילברמן כי "חשיפת זירת המטענים מהווה הוכחה נוספת לפעילות ההתבססות הממושכת של איראן בסוריה", כמו כן, הזהיר כי ישנה היערכות לכל תרחיש - כולל סוללת כיפת ברזל. בנוסף, ישראל מצפה שהאו"ם יאכוף את ההסכמים בין ישראל לסוריה. 

בתוך כך, שר ההגנה האיראני לשעבר חוסיין דהקאן, המשמש יועץ צבאי בכיר למנהיגה העליון של איראן עלי ח'אמנאי, הכחיש שישראל תקפה בסיס של כוחות איראניים בסוריה. דהקאן מתח ביקורת על כך ש"העולם שותק נוכח תקיפות ישראל" והזהיר כי "בסיסים צבאיים יהיו על הכוונת האיראנית".

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, האלוף במילואים עמוס ידלין התייחס הבוקר לתקיפה בסוריה: "הרבה זמן האיראנים מנסים לייצר חזית מול ישראל בדרום הגולן הסורי. התוכנית של סולימאני עומדת על 5-7% ביצוע". בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב הוסיף ידלין כי "ישראל במשך חודשיים לא תקפה ועכשיו המסר הוא שלמרות חילופי השלטון האמריקני ישראל תמשיך לפעול".

כוח של הנדסה קרבית חשף אתמול זירת מטענים מצדה הישראלי של גדר הגבול עם סוריה, בדרום רמת הגולן. מקום סמוך למרחב בו סוכל ניסיון הנחת מטענים לפני כשלושה חודשים. שר הביטחון בני גנץ אמר לאחר חשיפת המטענים כי "לצה"ל יש את היכולות ואת הנחישות להגיב בצורה חמורה לכל אירוע שלא יקרה, הן בחזית הלבנונית והן בחזית הסורית", וכי "אנחנו לא יכולים לעבור לסדר היום בעניין הזה". גנץ הוסיף כי "סוריה אחראית לנעשה משטחה כדוגמת המטען הזה ולנעשה משטחה בהקשר הברחות אמצעי הלחימה שבדרך לחיזבאללה".

בצה"ל עדיין לא יודעים מתי הונחו המטענים בתוך המובלעת. כמו כן, בצבא יתחקרו מדוע מערך האיסוף והתצפיות ברמת הגולן לא זיהה בזמן אמת את החדירה לשטח ישראל ואת הנחת המטענים. 

צה"ל עוקב בחודשים האחרונים אחרי ניסיונות הנחת מטענים באזור. בחודש אוגוסט זוהה ניסיון כזה וצה"ל תקף והרג את ארבעת המחבלים. האירוע החל כשתצפיתניות זיהו אנשים מתקרבים לגדר כשחלקם חמושים והניחו מטען. כוח מגלן שהיה במארב באזור ביצע ירי משולב לעבר החוליה מהיבשה ומהאוויר. עד היום טרם התבררה זהותם המלאה של המחבלים.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי קייס, רובי המרשלג, רועי שרון וכרמלה מנשה