שר החוץ אשכנזי ומקבילו הבחרייני
צילום: מירי שמעונוביץ', משרד החוץ

נתניהו בהצהרה עם שר החוץ הבחרייני ופומפאו: "בונים גשר לשלום שרבים נוספים יעברו בו בעתיד"

שר החוץ הבחרייני: קורא לישראלים ולפלסטינים לשוב למו"מ • פומפאו: ארה"ב מצפה להשיג הסכם שלום שלישי, רבים עוד בפתח • שר החוץ הבחרייני א זיאני: השיחות בינינו פוריות ואני אופטימי לגבי העתיד • שתי המדינות סיכמו: השגרירויות ייפתחו עוד השנה
גילי כהן
18 בנובמבר 2020
08:31
עודכן ב 17:09

שר החוץ של בחריין, עבד אלטיף א-זיאני הגיע היום (רביעי) לביקור בישראל. הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו. בהצהרה שנשא נתניהו הוא אמר כי "היום אנחנו עושים היסטוריה - מדובר בביקור היסטורי ראשון של נציג ממלכת בחריין בישראל. אנו בונים גשר לשלום שרבים נוספים יעברו בו בעתיד". 

• נתניהו לשר החוץ הבחרייני: בונים גשר לשלום שרבים נוספים יעברו בו בעתיד
• פומפאו: ארצות הברית מצפה להשיג הסכם שלום שלישי, רבים עוד בפתח
• שר החוץ הבחרייני א-זיאני: קורא לישראלים ולפלסטינים להתיישב לשולחן המו"מ

ראש הממשלה פנה לפומפאו ואמר: "אני מבקש להביע את הערכתי ואת הערכת העם בישראל לנשיא טראמפ". פומפאו אמר בהצהרתו כי ארצות הברית מצפה להשיג הסכם שלום נוסף, ושיהיו עוד רבים בפתח. 


שר החוץ הבחרייני עבד א-לטיף א-זיאני אמר בהצהרתו כי "השיחות בינינו פוריות ואני אופטימי לגבי העתיד". הוא התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר: "יש לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לכן אני קורא לשני הצדדים להתיישב סביב שולחן המשא ומתן ולהגיע לפתרון". 


במקביל להצהרות המנהיגים פרסם נתניהו את התייחסותו לתקיפה הישראלית לפנות בוקר בסוריה ומסר: "משמעותיות של כוח קודס האיראני בסוריה, וגם של צבא סוריה. זאת המדיניות הברורה שאני מוביל מזה שנים. לא נאפשר התבססות איראנית צבאית נגדנו בסוריה, ולא נאפשר שום ניסיון של תקיפה נגדנו משטח סוריה. מי שמנסה לתקוף אותנו, מי שתוקף אותנו - דמו בראשו". 

יחד עם א-זיאני הגיעה לישראל משלחת אמריקנית בכירה, שכוללת גם את שליח טראמפ למזרח התיכון אבי ברקוביץ'. במקביל, יגיע לפגישות בישראל גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. מוקדם יותר אמר א-זיאני כי בקשתה של ישראל לפתוח שגרירות במאנמה, התקבלה. הוא הוסיף בהצהרה במשרד החוץ כי בחריין תיפתח גם שגרירות בתל אביב. שר החוץ אשכנזי בירך את הפלסטינים על החלטתם לחזור לתיאום ביטחוני עם ישראל.

אמש הגיע יועצו לענייני המזרח התיכון של פומפאו, דיוויד שנקר, לביקור בישראל, ונפגש עם שר האנרגיה יובל שטייניץ. השר שטייניץ ושנקר דנו בין השאר במצב השיחות בין ישראל ללבנון על הגבול הימי, אותן מוביל שטייניץ. בחלק מהשיחות נכח מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, שעומד בראש המשלחת הישראלית לשיחות הגבול הימי.

לדברי גורמים המעורים בשיחות לכאן חדשות, "כרגע ישנם פערים גדולים בין ישראל ללבנון. רק אם שני הצדדים יאמצו גישה מעשית, ניתן יהיה להגיע לפתרון המחלוקת". בחודש הבא צפוי להתקיים סבב השיחות הרביעי בבסיס יוניפי"ל שבנאקורה, לבנון. השר שטייניץ הבהיר כי יסכים לקיים את השיחות על קו גבול ימי שנמצא מדרום לשטח המחלוקת.

בשבוע הבא צפויה לבקר בישראל משלחת בחריינית נוספת, מהמרכז לדו-קיום ושלום על שם מלך בחריין, חמד בן עיסא אל ח'ליפה. כך נודע לכאן חדשות. הביקור יכלול פגישות עם הצמרת המדינית הישראלית וצפוי להתמקד בבחינת שיתופי פעולה עם ישראל בתחומי האקדמיה, הסובלנות הבין-דתית ועוד.