-

ועדת בדיקה בפרשת הצוללות: חברי הוועדה נחשפים

חברי הוועדה, שטרם קיבלו כתב מינוי רשמי, לא יוכלו לחייב את נתניהו להופיע בפניה. גורם ביטחוני: "חייבים לבדוק את הכשלים ולהפיק את הלקחים לצד ההליך הפלילי"
כרמלה מנשה
20 בנובמבר 2020
21:00

חברי הוועדה שמינה שר הביטחון בני גנץ לבדיקת נושא הצוללות נחשפים. הערב (שישי) פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי לצד יו"ר הוועדה, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, יכהנו מפקד חיל הים לשעבר, אלוף במילואים אברהם בן שושן, ובכירה לשעבר במנהל הרכש במשרד הביטחון. לחברי הוועדה עדיין לא ניתן כתב המינוי הרשמי. 


לוועדה אין סמכות לחייב את ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים נוספים - או כל אדם אחר - להתייצב בפניה, אך אם יתגלו חשדות לעבירות פליליות, הם יוכלו להעביר אותן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. כך אומר גורם משפטי בכיר. גורם ביטחוני התייחס לפרשה: "חייבים לבדוק את הכשלים ולהפיק את הלקחים לצד ההליך הפלילי. הכל חייב להיות שקוף וגלוי, צריך לנקות את האווירה. זה חשוב גם למשרד הביטחון. יש לבחון את הכשלים מעבר להליך הפלילי ולבדוק את הנהלים".

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי בכחול לבן לחצו על יו"ר המפלגה להקים ועדת בדיקה. שר המשפטים אבי ניסנקורן הבהיר לגנץ, בשיחות סגורות ביניהם, שנדרשת ועדת חקירה. בכירים בסיעה טענו שבשיחות בין גנץ, אשכנזי וניסנקורן כבר הוחלט שצריכה לקום ועדה, ושנותר רק להחליט על עיתוי ההודעה הרשמית בנושא.

ח"כ מיקי חיימוביץ' שאלה את גנץ בישיבת הסיעה בשבוע שעבר - למה הוא לא מודיע על הקמת הוועדה, אם ברור לו שנתניהו מוביל לבחירות? גנץ השיב שנעשות בדיקות משפטיות במשרד, ושההחלטה תתקבל בקרוב. בכחול לבן מסרו בתגובה: "ההחלטה ניצבת בפני שר הביטחון והוא יכריע בנושא בימים הקרובים".