נתניהו ופומפאו בפגישתם אתמול
צילום: עמוס בן גרשום,לע"מ

ארה"ב הכריזה: נאפשר לסמן מוצרים מהתנחלויות כתוצרת ישראלית

פומפאו בירושלים: "נגדיר את ארגוני ה-BDS כאנטישמיים" • רה"מ נתניהו ושר החוץ האמריקני נשאו הצהרה משותפת בתום פגישתם במלון המלך דוד • בהמשך צפוי שר החוץ האמריקני לבקר ברמת הגולן • ועדה של האו"ם אישרה הצעה הקוראת לא להתייחס להתנחלויות כחלק משטחה של ישראל
גילי כהן ואיתמר מרגלית
19 בנובמבר 2020
09:11
עודכן ב 14:12

ארצות הברית תגדיר מוצרים מההתנחלויות ככאלו שיוצרו בישראל, כך הודיע היום (חמישי) שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. ההודעה הגיעה זמן קצר לאחר ביקורו של פומפאו ביקב פסגות - ביקור ראשון של שר חוץ אמריקני ביהודה ושומרון.

לפי ההודעה, משרד החוץ האמריקני יבחין בין סחורות שמיוצרות באזורי A ו-B - שיוגדרו עדיין ככאלה שמיוצרות בשטחי הגדה המערבית. כך למעשה ההודעה של פומפאו מגדירה את שטחי C, הלכה למעשה מהבחינה הזו כחלק משטח ישראל, והם יתוייגו כ"תוצרת ישראל" אם ייוצאו לארצות הברית. סחורות שמיוצרות ברצועת עזה יתוייגו ככאלו שמיוצרות שם. בכך גם מבחינה ארצות הברית בין הגדה המערבית לבין עזה כמעין ישויות נפרדות.

קודם לכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש במלון המלך דוד בירושלים עם שר החוץ האמריקני המבקר בישראל. בהצהרה משותפת שנשאו בתום פגישתם, הודיע פומפאו: "מחלקת המדינה תגדיר את ארגוני ה-BDS כאנטישמיים. אני יודע שזה נשמע מובן מאליו, אבל אנחנו ננקוט בצעדים שיגדירו אותם כך ויאפשרו להיאבק בהם". בנוגע להסכמי אברהם עם איחוד האמירויות, אמר פומפאו כי הוא בטוח שיהיו עוד כמוהם: "אנשים הבינו שהדבר הנכון לעשות הוא להכיר בישראל". 

צפו בהצהרת פומפאו עם נתניהו

שר החוץ האמריקני אמר עוד כי ארצות הברית לא מתכוונת "להרגיע" את הלחץ על איראן, אלא להמשיך את הלחץ המקסימלי עליה. פומפאו הוסיף כי מחלקת המדינה טעתה בהתנהלותה בנוגע להתנחלויות, וכי הם מצאו את הדרך לעשות את הדבר הנכון. לדבריו, זה "משוגע" שארצות הברית לא הגדירה את ירושלים בירת ישראל במשך עשורים, וכי עשתה זאת רק תחת ממשל טראמפ.

באשר לפעילות יוניפי"ל בגבול לבנון, פומפאו אמר כי הוא מקווה שהארגון ימלא את המנדט שלו, אך אם לא יעשה זאת - "נצטרך לבחון דרכים אחרות". בכך רמז לכך שארצות הברית עשויה לבקש להפסיק את מימונה לארגון או שתנקוט בצעדים אחרים. ראש הממשלה אמר בהצהרה כי כתוצאה מהלחץ האמריקני על איראן, היא צמצמה את פעילותה בארגוני פרוקסי, כמו חיזבאללה ואחרים.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה נתניהו מבקש מממשל טראמפ לאשר בנייה של אלפי יחידות דיור בשכונת עטרות בירושלים. לדברי גורמים ששוחחו בנושא עם ראש הממשלה, נתניהו מתכוון להעלות את העניין בפגישתו עם פומפאו.

גורמים ששוחחו עם ראש הממשלה אמרו לכאן חדשות כי לפני שהנשיא הנבחר ג'ו ביידן ייכנס לתפקיד, יש צורך לקבוע עובדות בשטח. הם הוסיפו כי "מה שלא נעשה עכשיו, לא יקרה תחת הממשל החדש", מכיוון שביידן צפוי להערים קשיים בנוגע לבנייה מעבר לקו הירוק. בלשכת ראש הממשלה ביקשו שלא להגיב על הידיעה.

הלילה אישרה ועדה של האסיפה הכללית של האו"ם הצעה הקוראת להבטיח שלא יתייחסו להתנחלויות בשטחים ובמזרח ירושלים כחלק משטחה של מדינת ישראל. ההצעה עברה ברוב גדול של 156 תומכות מול 6 מתנגדות ו-16 נמנעות. המדינות שהתנגדו להצעה הן ישראל, ארצות הברית, קנדה, מיקרונזיה, איי מרשל ונאורו.

אתמול נפגשו השניים עם שר החוץ הבחרייני א-זיאני. בתום הפגישה המשולשת אמר פומפאו בהצהרתו כי "ארצות הברית מצפה להשיג הסכם שלום שלישי, ורבים עוד בפתח". נתניהו אמר לשר החוץ האמריקני: "אני מבקש להביע את הערכתי ואת הערכת העם בישראל לנשיא טראמפ".