המטענים שנמצאו בצפון
צילום: דובר צה"ל

האחראים להנחת המטען בצפון: יחידה איראנית חשאית

יחידה 840 מוכוונת על ידי כוח קודס. היחידה אחראית בין היתר לתכנון והקמת תשתיות טרור, מחוץ לאיראן, נגד יעדים מערביים ואופוזיציונרים
משה שטיינמץ
19 בנובמבר 2020
11:49

האחראים להנחת מטען הנפץ בגבול רמת הגולן היא יחידה 840, יחידה איראנית חשאית המוכוונת על ידי כוח קודס, כך פורסם היום (חמישי). היחידה אחראית בין היתר לתכנון והקמת תשתיות טרור, מחוץ לאיראן, נגד יעדים מערביים ואופוזיציונרים.

אמש צה"ל פרסם את תיעוד התקיפה בסוריה נגד מטרות סוריות ואיראניות בעקבות הנחת המטענים בחלקו הישראלי של הגבול. בצבא חושדים שמניחי המטענים ברמת הגולן היו פצועים סורים שקיבלו טיפול רפואי במובלעת הזו. זאת בשל רמת ההיכרות של החוליה עם השטח, בו היה בעבר בית חולים לטיפול בחולים סורים. 

שר הביטחון בני גנץ הגיב אתמול על תקיפות צה"ל בסוריה. בסרטון שפרסם אמר גנץ כי "ישראל לא תסבול הפרות ריבונות בשום גזרה ולא תאפשר התעצמות מסוכנת בשום גבול". שר הביטחון הוסיף כי "המשטר הסורי הוא הנושא לאחריות לכל מה שנעשה משטחו ובשטחו".

מוקדם יותר דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם כי עשרה בני אדם נהרגו בתקיפות צה"ל הלילה בסוריה. על פי הדיווח שלא קיבל אישור ממקור אחר, בין ההרוגים שלושה חיילי צבא סוריה וחמישה חברי כוח קודס האיראני.

לעומת זאת, לדברי גורם צבאי סורי שלושה אנשי צבא נהרגו בתקיפה, חייל נפצע ונזקים נגרמו כתוצאה מהתקיפה הישראלית. על פי הגורם, התקיפה בוצעה מכיוון הגולן לעבר האזור הדרומי של המדינה. בתקיפה נפגעו מחסנים, מפקדות ומתחמים צבאיים של כוח קודס האיראני וצבא סוריה.

תצפיות צה"ל זיהו בחודש אוגוסט האחרון חוליית מחבלים בשליחות איראנית, אשר הניחה מטעני חבלה ליד גדר המערכת וסוכלה על ידי כוח מיחידת "מגלן" במרחב עוצבת "הבשן". כוחות הנדסה ולוחמי צה"ל חשפו שלשום זירת המטענים נוספת, אשר הונחה במתווה דומה ונטרלו אותה.