חורפן בחוות גידול בדנמרק, מוקדם יותר החודש
צילום: רויטרס

דנמרק: מוטציית הקורונה שנמצאה בחורפנים ככל הנראה נכחדה

משרד הבריאות הדני: לא אובחנו נגיפי קורונה שעברו מוטציה מאז חודש ספטמבר. בצפון המדינה הוסרו הגבלות התנועה שהוטלו על שבע רשויות מקומיות, בהן התגלתה המוטציה בחוות לגידול חורפנים
מאיה ראכלין ובן יניב
19 בנובמבר 2020
14:00

משרד הבריאות בקופנהאגן הודיע היום (חמישי) כי ככל הנראה מוטציית הקורונה שהתגלתה בחורפנים נכחדה. על פי הודעת המשרד, בחודשיים האחרונים לא אובחנו נגיפי קורונה שעברו מוטציה.

בתוך כך בצפון דנמרק הוסרו הגבלות התנועה שהוטלו על שבע רשויות מקומיות, בהן התגלתה המוטציה בחוות לגידול חורפנים. בתוך כך, התפטר מתפקידו שר המזון, החקלאות והדגה של דנמרק מוגנס ינסן, לאחר שבשבועות האחרונים נמתחה עליו ביקורת נוקבת משום שנחפז להורות על חיסול 17 מיליון החורפנים במדינה.

מוקדם יותר החודש פורסם כי 12 בני אדם נדבקו במוטציה בשני מחוזות בצפון דנמרק. בעקבות זאת נסגרו כל חוות פרוות החורפנים במדינה ובעלי החיים שנמצאים בהן הומתו. בעקבות גילוי המוטציה, נכנסה דנמרק לרשימת המדינות האדומות, זאת על אף שהתחלואה בה נמוכה יחסית.

על פי הדיווחים במדינה החורפנים נדבקו בנגיף על ידי בני אדם שהגיעו לחוות הגידול ושם הוא התפשט. במשרד הבריאות הדני נבדק חשד לפיו מעבר הנגיף לחורפנים ומהם בחזרה לבני אדם גרר מוטציות. עם זאת, עדיין אין עדויות מחקריות כי המוטציה עלולה להיות עמידה לחיסונים המתגבשים. 

בתוך כך, בארצות הברית עלה מספר המתים מקורונה ליותר מרבע מיליון. כך מסרה הלילה אוניברסיטת "ג'ונס הופקינס" במרילנד. בברזיל מתו יותר מ-166 אלף חולים ובהודו יותר מ-130 אלף חולים. מפרוץ המגפה מתו ברחבי העולם מתו 1,351,237 בני אדם מקורונה. מניין הנדבקים בנגיף עלה ל-56,341,231 מאומתים.