מלדנוב, ארכיון
צילום: אי-פי

מלדנוב לקראת סיום תפקידו, חשש בישראל מהמחליף

פרסום ראשון: אדריכל ההסדרה ברצועת עזה נערך לסיים בחודשיים הקרובים את תפקידו. המועמד המוביל להחליף אותו: השליח הנורווגי למזרח התיכון
גל ברגר
19 בנובמבר 2020
20:21

ניקולאי מלדנוב – שליח האו"ם לאזור – נערך לסיים בקרוב את תפקידו אחרי חמש שנים בתפקיד. מלדנוב היה בשנים האחרונות אחד המתווכים המרכזיים בין ישראל לחמאס בסבבי ההסלמה בדרום, ושימש גם גורם מפתח בגיבוש הבנות ההסדרה. בישראל תוהים האם מחליפו יהיה הוגן כמוהו וימשיך בדרכו. 

אחרי חמש שנים בתפקיד שליח האו"ם למזרח התיכון מלדנוב נערך לעזוב את תפקידו בחודשיים הקרובים. בשבוע הבא תעלה במועצת הביטחון סוגיית מינויו החדש למחזיק תיק לוב באו"ם.

יש כמה מועמדים להחליף את מלדנוב: תור ונסלנד, השליח הנורווגי למזרח התיכון, הוא כנראה המועמד המוביל. לצידו ג'ון קלארק, ראש משרד הקוורטט בישראל ואחרים.

מלדנוב קיים קשרים הדוקים עם ישראל, הרשות הפלסטינית, חמאס ושחקני מפתח נוספים באזור. בישראל הוא מאוד מוערך, ויש אומרים כי הוא השליח הכי טוב שהיה פה מזה שנים.

מלדנוב וצוותו היו מעורבים במגעים להפסקות אש בכל סבב הסלמה, ועמלו מאחורי הקלעים על גיבוש הבנות ההסדרה עם חמאס כבר באוקטובר 2018. הצוות של מלדנוב התנגד להעברת כסף ישירות למשכורות חמאס וחשב שצריך לעשות זאת דרך הרשות הפלסטינית ופרויקטים ולא במזומן.

המשמעות העיקרית של סיום תפקידו של מלדנוב היא שישראל מאבדת שליח שהיה מתווך הוגן בין הצדדים, ומאבדת את אחד ממנופי הלחץ על חמאס כדי להפיג מתיחות.