ילדה גולשת בפייסבוק
צילום: אי-פי

אלימות גרפית, עירום ילדים ואובדנות: דוח פייסבוק חושף את נתוני התכנים הפוגעניים ברשתות שלה

מהנתונים עולה כי במהלך הרבעון השלישי של 2020, השכיחות של שיח השנאה ברשת נעה בין 0.10%-0.11% • בפייסבוק מתגאים: "בזכות היכולות שלנו המבוססות בינה מלאכותית, הצלחנו להשתפר ולהסיר יותר דברי שטנה - במקרים רבים עוד לפני שקיבלנו דיווח עליהם"
דנה ירקצי
19 בנובמבר 2020
22:04

פייסבוק פרסמה הערב (חמישי) את דוח אכיפת כללי הקהילה עבור הרבעון השלישי של 2020. הדוח מספק נתונים מפורטים על אכיפת המדיניות במהלך החודשים יולי עד ספטמבר, על בסיס מספר מדדים יעודיים עבור פייסבוק ואינסטגרם.
 
במסמך זה מציגה הרשת החברתית לראשונה נתונים אודות השכיחות של דברי שטנה על גבי הפלטפורמות שלה ברחבי העולם. מהנתונים עולה כי במהלך הרבעון השלישי של 2020, השכיחות של שיח השנאה נעה בין 0.10%-0.11% - כשמספרים אלו מתייחסים לאחוז החשיפה של אנשים לתוכן שמפר את מדיניות הפלטפורמות.

"בזכות ההשקעה של החברה ביכולות מבוססות בינה מלאכותית, הצלחנו להסיר יותר דברי שטנה - במקרים רבים עוד לפני שקיבלנו דיווח עליהם", כך נמסר מטעם פייסבוק. כך, למשל, הדוח מראה כי ברבעון האחרון פייסבוק הסירה כ-22.1 מיליוני תכנים שכללו שיח שנאה, וב-95% מהמקרים איתרה את התכנים עוד לפני שהתקבל דיווח עליהם.

עוד עולה מהנתונים כי החברה הסירה בפייסבוק 19 מיליון תכני אלימות גרפיים, 12 מיליון תכנים חושפניים של עירום ילדים ו-3.5 מיליון תכנים של ביריונות והטרדה. האחות הקטנה אינסטגרם הסירה כ-6.5 מיליון תכנים שכללו שיח שנאה, 4.1 מיליון תכני אלימות גרפיים, מיליון תכנים חושפניים של עירום ילדים ו-1.3 מיליון תכנים של אובדנות ופגיעה עצמית.
 
"המדדים שמוצגים בדו"ח מעידים על כך שאנחנו משתפרים בזיהוי תוכן פוגעני", הוסיפו בפייסבוק. "עם פרסומו, עודכנו כללי הקהילה של הרשת והוכנסו סוגיות מדיניות חדשות". רק לפני כחודש, הודיעה ענקית הדיגיטל כי היא משנה את מדיניותה, ומעתה תאסור פרסומים על הכחשת שואה בפייסבוק ובאינסטגרם, לאחר מחאות רבות נגדה בנושא.