אביחי מנדלבליט וישראל כ"ץ
צילום: הדס פרוש ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש לשר האוצר: יש למנות חשב כללי בדחיפות

מנדלבליט כתב לכ"ץ: הימנעות ממינויים של נושאי משרות בכירות באופן קבוע - פוגעת ביציבות בתפקוד שירות המדינה. כ"ץ השיב: "פועל למנות חשב כללי כבר בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון" • לאחר תשובת שר האוצר, לסדר יומה של ישיבת הממשלה נוסף אישור מינוי חשב כללי
תמר אלמוג, ליאל קייזר ומיכאל שמש
19 בנובמבר 2020
22:21
עודכן ב 00:26

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט שיגר הערב (חמישי) מכתב לשר האוצר ישראל כ"ץ ובו קרא למנות בדחיפות חשב כללי למשרד האוצר. מנדלבליט הבהיר כי הימנעות ממינויים של נושאי משרות בכירות באופן קבוע פוגע ביציבות בתפקוד שירות המדינה. היועץ הוסיף במכתב כי מצב בו לא מכהן בתפקיד אפילו ממלא מקום, מעורר קושי משפטי.

זמן קצר לאחר מכן השיב כ"ץ למנדלבליט כי הוא פועל למנות חשב כללי כבר בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון. עוד הוסיף שר האוצר כי יש מועמד שאושר פה אחד על ידי ועדת המינויים, וכי הוא מצפה מכל הגורמים "לגלות אחריות ולאפשר את ביצוע המינוי". לאחר הודעת כ"ץ פורסם סדר יום מעודכן של ישיבת הממשלה ובו מינוי מנכ"ל של משרד ראש הממשלה החליפי ומינוי חשב כללי למשרד האוצר. 

"פגיעה משמעותית בהתנהלות התקציבית של הממשלה"

בסוף חודש אוקטובר סיים רוני חזקיהו את תפקידו בתור החשב הכללי במשרד האוצר. מאז פרישתו, לא מונה לא מחליף - לא במילוי מקום ולא באופן קבוע. במכתבו נימק מנדלבליט את חשיבות התפקיד ודחיפות המינוי. "תפקידיו העיקריים כוללים, בין היתר, אחריות על אופן ביצוע התקציב וניהול נכסי המדינה והתחייבויותיה", כתב היועמ"ש. "תפקידים אלה כוללים היבטי שמירת סף מהותיים".

עוד הדגיש מנדלבליט כי החשב הכללי הוא שמוביל במשרדו את כל הפעולות הדרושות מול משרדי הממשלה לצורך ביצוע תקציב המשכי - שעל בסיסו פועלת הממשלה בשנת 2020. "לממונה על תפקיד זה סמכויות גם בכל הקשור למימון הגירעון וניהול החוב הממשלתי, והוא גם האפוטרופוס לנכסי אויב", הוסיף. לבסוף חידד: "מצב בו אין חשב כללי מכהן, פוגע באופן משמעותי בהתנהלות התקציבית של הממשלה".