רה"מ בנימין נתניהו ובני גנץ במליאת הכנסת
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

בלי מנכ"ל למשרד המשפטים: הדיל בין הליכוד לכחול לבן שיאפשר מינויים

בעקבות הסכמות ליליות בין המפלגות: יובאו לאישור הממשלה ביום ראשון כמה מינויים, בהם חשב כללי במשרד האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי • אף שבכחול לבן הצהירו לאחרונה שלא יאפשרו לקדם מינויים אחרים עד לליבון הסוגיה - משרד המשפטים נותר ללא מענה • בכירים בכחול לבן זועמים: "התקפלות" • גורמים בסביבת גנץ: "אין טעם להמשיך לתקוע את כל המינויים, אלה שקשורים למשרד המשפטים יוכרעו בבג"ץ"
מיכאל שמש
20 בנובמבר 2020
06:32
עודכן ב 11:43

בכירים בכחול לבן זועמים על יושב ראש בני גנץ בשל ההסכמות שהתקבלו הלילה (שישי) בין הליכוד למפלגה, שיובאו לאישור הממשלה ביום ראשון כמה מינויים, בהם חשב כללי במשרד האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי. "זו התקפלות מפוארת - בושה", אמרו הבכירים. עם זאת, לא הוסכם על מינוי של מנכ"ל למשרד המשפטים, אף שבכחול לבן הצהירו לאחרונה שלא יאפשרו לקדם מינויים אחרים עד לליבון הסוגייה הזו.

איך אמורים לנהל משבר כלכלי בלי חשב כללי?

נוסף לאישור מינוי החשב הכללי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, יעלו לדון בממשלה אישור מינוי חבר ויושב ראש מועצת רשות שדות התעופה; מינוי שגריר ישראל לאתיופיה ושגריר לא תושב של ישראל לבורונדי ולצ'אד; מינוי מנהל הרשות להשקעות ולפיתוח התעשייה והכלכלה במשרד הכלכלה והתעשייה. 

בסביבת גנץ הסבירו כי הסכימו למינוי חשב כללי בגלל שיש צורך דחוף במינוי. לדבריהם, עניינים רבים תקועים בגלל העובדה שאין חשב במשרה מלאה, כמו כסף לניצולי שואה. בנוסף, הם אמרו כי המינויים שקשורים למשרד המשפטים יגיעו בקרוב להכרעה בבג"ץ, ולכן אין טעם להמשיך לתקוע את כל המינויים.

אמש שיגר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מכתב לשר האוצר ישראל כ"ץ בדרישה למנות בדחיפות חשב כללי במשרדו, או לפחות ממלא מקום. "מצב בו אין חשב כללי מכהן, פוגע באופן משמעותי בהתנהלות התקציבית של הממשלה", ציין היועץ המשפטי. עוד הבהיר כי הימנעות ממינויים של נושאי משרות בכירות באופן קבוע פוגעת ביציבות בתפקוד שירות המדינה. 

בתגובה הודיע שר האוצר כי הוא פועל למנות חשב כללי כבר בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון. עוד הוסיף כ"ץ כי יש מועמד שאושר פה אחד על ידי ועדת המינויים, וכי הוא מצפה מכל הגורמים "לגלות אחריות ולאפשר את ביצוע המינוי". 

היעדר מנכ"ל משרד משפטים קבוע היווה מכשול עד לאחרונה במינוי פרקליט המדינה. בחודש אוקטובר פורסם כי נציב שירות המדינה, הפרופסור דניאל הרשקוביץ', התנגד להקמת ועדת האיתור לפרקליט המדינה בטענה כי אחד מחברי הוועדה צריך בהגדרה להיות מנכ"ל משרד המשפטים ולא ממלא מקום.

היועץ המשפטי להממשלה השיב לנציב שהוא אינו יכול לעכב את הוועדה. בתשובתו כתב מנדלבליט שהקושי שעולה מכך שאין מנכ"ל קבוע למשרד המשפטים אינו מתקרב לקושי המשמעותי שנובע מכך שמשרת פרקליט המדינה תמשיך שלא להיות מאויישת למשך זמן רב. כמה ימים לאחר מכן שינה הנציב את עמדתו והודיע כי הוא מאשר את הקמת ועדת האיתור.