פרופ' רוטשטיין
צילום: פלאש 90

פרופ' רוטשטיין: יש בעיה עם החיסונים שיאושרו בהליך מזורז

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה הבהיר שאין לחייב אנשים להתחסן ואמר כי אנשים בסיכון גבוה יבואו להתחסן בעצמם. "לאנשים יש שכל ישר", אמר בריאיון בכאן 11. פרופ' רוטשטיין ציין כי הוא חושש מסגר שלישי וציין כי הסגרים רק מחמירים את הבעיה • מידת היעילות של החיסונים לילדים לא התבררה. פייזר ערכה את הניסוי לנסיינים מעל גיל 12, יתר החברות מעל גיל 18
השבוע
20 בנובמבר 2020
21:07

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, אמר הערב (שישי) כי יש בעיה עם החיסונים שיאושרו בהליך מזורז והביע תקווה שכל החברות לא יעגלו פינות. בריאיון לירון דקל בתוכנית "השבוע" בכאן 11, הבהיר פרופסור רוטשטיין כי אין לחייב את אזרחי ישראל להתחסן נגד קורונה. "לאנשים יש שכל ישר, בסיבוב הראשון היינו רוצים להגיע לאלה שיש להם סיכון גבוה, אני בטוח שהם יבואו", אמר. 

מנכ"ל הדסה הביע חשש מסגר שלישי וציין כי הסגרים רק מחמירים את הבעיה. "אנחנו משגעים את המדינה", אמר בריאיון. פרופסור רוטשטיין הוסיף כי אם הייתה ננקטת מדיניות דגימה רחבה של כל האזרחים, היה ניתן להפעיל את בתי הספר "ביותר נוחות". 

מידת היעילות של החיסונים לילדים לא התבררה. פייזר ערכה את הניסוי לנסיינים מעל גיל 12, יתר החברות מעל גיל 18. חשש בקרב מקבלי ההחלטות שרבים בישראל יסרבו להתחסן, אך נתניהו לא מעוניין לחייב בחיסון.

מוקדם יותר הודיע משרד הבריאות כי הגיע להבנות עם חברת התרופות הבריטית אסטרהזניקה על רכישת חיסון שפיתחה נגד נגיף הקורונה. על פי הודעת המשרד, נסגרו הפרטים האחרונים לקראת חתימה על הסכם לרכישת כעשרה מיליון חיסונים של החברה שפיתחה עם אוניברסיטת אוקספורד.

אתמול פורסמו בכתב העת המדעי "לנצט" תוצאות ממחקר החיסון שמפתחת החברה, שנועד לבדוק אם החיסון מפעיל את מערכת החיסון בעיקר באוכלוסיית בני 56 ומעלה. ממצאי המחקר גילו כי 100% מהנדבקים, ללא תלות בגילם, פיתחו תגובה חיסונית לאחר קבלת החיסון. על פי המחקר העידו הנסיינים כי תופעות הלוואי היו נסבלות וכי נראות פחות תופעות לאחר מתן המנה השנייה של החיסון.

הבוקר הודיעה חברת התרופות פייזר כי בכוונתה להגיש את בקשתה למנהל התרופות והמזון לקבל אישור חירום להפיץ ולהשתמש בחיסון הקורונה שהיא פיתחה. הודעת חברת התרופות התפרסמה ימים ספורים לאחר שהודיעה כי יעילותו של החיסון שלה מגיע ל-95%.