בני גנץ
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

אחרי הדיל - מתיחות בין גנץ לניסנקורן

ביום ראשון יעלו לאישור הממשלה מינויים של חשב כללי באוצר ומנכ"ל משרד רה"מ החליפי. זו תוצאה של עסקה בין כחול לבן לליכוד, שמעוררת זעם בסיעתו של גנץ. בכיר בכחול לבן: התקפלות מביכה של גנץ, אי אפשר להצדיק אותה
יערה שפירא
20 בנובמבר 2020
20:46

מתיחות בין יו"ר כחול לבן בני גנץ לשר המשפטים ממפלגתו אבי ניסנקורן בעקבות העסקה שתאפשר מינויים של חשב כללי במשרד אוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, אחרי תקופה של הקפאה. כך דווח הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. 

כתוצאה מהעסקה בין כחול לבן לליכוד, ביום ראשון יעלו לאישור הממשלה המינויים. במפלגתו של גנץ העסקה מעוררת כעס גדול עליו. בכיר בכחול לבן כינה את ההסכמות "התקפלות מביכה של גנץ" ואמר ש"אי אפשר להצדיק אותה".  

מקורב לגנץ הבהיר כי יש צורך במינוי חשב כללי. "בעוד שבועיים תיפול ההחלטה אם הולכים לבחירות או לא, ועד אז נתקדם בצעדים טקטיים ונשיג הישגים קטנים כמו הפעם", הוסיף המקורב.

אמש שיגר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מכתב לשר האוצר ישראל כ"ץ בדרישה למנות בדחיפות חשב כללי במשרדו, או לפחות ממלא מקום. "מצב בו אין חשב כללי מכהן, פוגע באופן משמעותי בהתנהלות התקציבית של הממשלה", ציין היועץ המשפטי. עוד הבהיר כי הימנעות ממינויים של נושאי משרות בכירות באופן קבוע פוגעת ביציבות בתפקוד שירות המדינה. 

בתגובה הודיע שר האוצר כי הוא פועל למנות חשב כללי כבר בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון. עוד הוסיף כ"ץ כי יש מועמד שאושר פה אחד על ידי ועדת המינויים, וכי הוא מצפה מכל הגורמים "לגלות אחריות ולאפשר את ביצוע המינוי". 

היעדר מנכ"ל משרד משפטים קבוע היווה מכשול עד לאחרונה במינוי פרקליט המדינה. בחודש אוקטובר פורסם כי נציב שירות המדינה, הפרופסור דניאל הרשקוביץ', התנגד להקמת ועדת האיתור לפרקליט המדינה בטענה כי אחד מחברי הוועדה צריך בהגדרה להיות מנכ"ל משרד המשפטים ולא ממלא מקום.