-

מטוענת לכתר - למפלגה שנאבקת על חייה: כך נראית הקריסה של כחול לבן

"דגל לבן" - סדרת הכתבות החדשה עם הסיבות, התככים והמשקעים בין חברי המפלגה עד היום בכנסת
אורן אהרוני
21 בנובמבר 2020
06:28
עודכן ב 24 נובמבר 21:57

השבוע תשודר בחדשות הערב בכאן 11 סדרת הכתבות "דגל לבן" של אורן אהרוני העוסקת בהקמה של המפלגה שהייתה אמורה להיות האלטרנטיבה של השלטון והתפוררה כמעט לחלוטין - כחול לבן. המפלגה שקמה מאפס והצליחה להפוך לגדולה בישראל, הייתה התקווה שהתנפצה למחנה המרכז-שמאל -  בכחול לבן לא הצליחו לממש את ההבטחה ולהחליף את השלטון. 

הסדרה מלווה את התהליכים שהובילו את המפלגה מימיה הראשונים - אז נאלצו גנץ ולפיד להתמודד עם פערים גדולים - דרך ההדלפות, הפריצות והתככים בתוך הקוקפיט ועד לפירוק הבלתי נמנע שחשף הרבה דם רע בין החברים. האם היה מדובר בכרוניקה של התרסקות ידועה מראש?

המפלגה שלא הייתה שם | האזינו להסכת "עוד יום" 

מההבדלים המהותיים בין גנץ ללפיד וסגנון המנהיגות שלהם, דרך קשירת ידיו של גנץ בהובלת מהלכים, ועד הקלטות האנשים שהיו בסוד העניינים וחושפים: גנץ בכלל רצה להיות בליכוד עם נתניהו ולא רצה לקיים את הרוטציה עם לפיד. על הקמת הקוקפיט, הבלגן שהיה שם וחוסר הניהול.

פרק 1: העדות על גנץ שחושפת סדקים

נראה שהמלחמות הפנימיות בתוך כחול לבן  בין היועצים, אנשי הצוות והמקורבים - ריסקו אותה לגמרי. בתוך כל אלה בולטות במיוחד הטענות כלפי השרה עומר ינקלביץ'. מי ששובצה במקום ה-23 ברשימה ובכל זאת מונתה לשרה, ספגה השמצות ונאלצה להתמודד עם עדויות לפיהן היא שולטת ביו"ר המפלגה, גנץ, בבקשות מצד חבריה לסיעה להזיז אותה מהמעגל הקרוב לו ובפרסומים על מידת השפעתה עליו. בריאיון ראשון לטלוויזיה, היא מספרת לכאן חדשות: "יצאו נגדי עם האשמות שכלפי גברים לא היו נאמרות. ניסו לפגוע בגנץ באמצעות השמצות נגדי".

פרק 2: המלחמות הפנימיות בין היועצים, אנשי הצוות והמקורבים

לפני סבב הבחירות השני זה קרה: חוסן לישראל שכרה את חברת החקירות CGI כדי להשיג מידע על שותפתם בכחול לבן - יש עתיד. "ככה לא מתנהגים שותפים", אמר ח"כ מיקי לוי מיש עתיד. אולם תקרית זו, חריגה ככל שתהיה, הייתה רק חריקה אחת מני רבות. בפרק השלישי בסדרת הכתבות, חוזרים לרגעי הקריסה - מההתנהלות הנפרדת בקמפיין ועד ליום שבו הכריז על עצמו גנץ כיו"ר הכנסת, ויש עתיד פירקה את השותפות.

פרק 3: חברת החקירות ששכרה חוסן לישראל להשיג מידע על יש עתיד