תיעוד מעצר המפגינה בת ה-70 בהפגנה בירושלים

המחאות נגד רה"מ: מפגינה כבת 70 התעלפה בזמן מעצרה

רותי צוקרמן צילמה שוטרים במחאה ונעצרה בגין הפרעה לשוטר • לאחר ששוחררה מבית החולים אמרה כי תגיש תלונה במח"ש • הפגנה בירושלים הסתיימה: 5 נעצרו או עוכבו בגין תקיפת אזרח ושוטרים • 700 הפגינו בקיסריה, מאות בכיכר פריז בירושלים אבן נזרקה לעבר כלי רכב של מפגינים בשלומי
כתבי כאן חדשות
21 בנובמבר 2020
19:40
עודכן ב 11:56

המחאות נגד ראש הממשלה: רותי צוקרמן, בת ה-62 שנעצרה אמש בהפגנה מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים תוקפת הבוקר (ראשון) בחריפות את התנהלו המשטרה בהפגנה ודורשת עימות עם הקצין שעצר אותה. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, אמרה צוקרמן כי היא דורשת להתעמת עם הקצין שעצר אותה באלימות וברח לאחר מכן. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

צוקרמן, סבתא לארבעה, מפגינה בבלפור מדי שבוע, סיפרה על שהתרחש אמש: "ההפגנה התחילה להתפזר ובאתי לצאת. ראיתי שהמון שוטרים מעיפים החוצה מפגין צעיר. אני נוהגת לתעד את ההפגנות. אני מפגינה כבר ארבע שנים. בין כה הייתי בדרך לרכב ופתחתי מצלמה וניגשתי. שאלתי אם הכול בסדר ואיך קוראים לו. שמעתי שהקצין צועק 'תעיפו לי אותה מפה'  בהיסטריה, כאילו אני אויבת העם מספר 1. הוא תפס אותי בשתי הזרועות והטיח אותי ברצפה"

צוקרמן ממשיכה לתאר את שאירע: "הוא תפס אותי ביד. שאלתי אותו לשמו ומה הוא עושה. הוא נשכב עליי עם המרפקים. הכול מתועד. הוא אמר: 'אני אעצור אותך', אז צעקתי לו: 'אני דורשת שתעצור אותי'. איבדתי את ההכרה כנראה כמה פעמים שם, כי אני לא זוכרת את האמבלונס ולא את הדרך, אבל אני זוכרת ששומעים את הקצין אומר: 'תגררו ותזרקו אותה שם'". 

צוקרמן סיימה ואמרה כי תמשיך להיות מול בית ראש הממשלה בירושלים בכל שבוע "עד שנמגר את הפשע מאחורי הפרגוד השחור. אנחנו נהיה האחרונים שנצא מבלפור ולא הנאשם ושום משטרה לא תפחיד אותי". היא ציינה כי היא יודעת שהמשטרה עוקבת אחרי הפייסבוק שלה וכי היא בטוחה שמאזינים לה בכל שיחת טלפון שהיא מקיימת.

צוקרמן פונתה אמש על ידי מגן דוד אדום לקבלת טיפול רפואי לאחר שנעצרה. מצבה הוגדר קל. לפני כמה שבועות כבר נעצרה בגין הפרעה לשוטר בעת שצילמה שוטרים במחאה. עורך דינה, דניאל חקלאי, אמר כי היא סובלת מפוסט טראומה כתוצאה מ"אלימות השוטרים המוגזמת", וכי בכוונה להגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים".

בסך הכול נעצרו או עוכבו בהפגנה בבירה חמישה בני אדם בגין תקיפת אזרח ושוטרים. אחת העצורות - חשודה שהשליכה אבן וניפצה שמשת אוטובוס, שהוביל מעוכבים ועצורים מכיכר פריז לתחנת המשטרה.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "במהלך טיפול במעוכבים הגיעה למקום אישה נוספת שהחלה להפריע לשוטרים, תוך שהיא צועקת ודוחפת את הטלפון הסלולרי לפניהם. אחד השוטרים הוציא את האישה מהמתחם בו טופלו המעוכבים, תוך שהאישה החלה להתפרע והשוטרים נאלצו להפסיק את ההתנגדות על מנת להשתלט עליה. לפנים משורת הדין - היא שוחררה לדרכה לאחר שהוזהרה מבלי לנקוט בצעדים נוספים נגדה".

מוקדם יותר אתמול הפגינו הערב כ-700 מאות בני אדם, ליד ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה, מולם הפגינו קומץ של תומכי ראש הממשלה. שוטרים הוצבו ליד ביתה של משפחת פרקש ששכלה את בנה במלחמת לבנון השנייה ומפגינים תומכי נתניהו קיללו אותה משום שאירחה מפגינים המתנגדים לנתניהו. 

אחרי הסערה שעורר השבוע עם השוואת נתניהו להיטלר, פעיל "קריים מיניסטר" סדי בן שטרית עוכב אתמול בהפגנה בירושלים בחשד לתקיפת שוטר ושוחרר כעבור כמה שעות. פעילי מחאת הדגלים השחורים צבעו את המילה: "לך" על מנחת המסוקים בשדה בוקר, נתניהו אמור להגיע מחר למקום לטקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון. 


מנחת המסוקים בשדה בוקר, צילום: אילן בנשלום

עו"ד גונן בן יצחק, אחד ממובילי המחאה, טען כי למשפחת נתניהו היה יד בארגון ההפגנה מחוץ לבית משפחת פרקש. בציוץ שפרסם, בן יצחק הציג מפה של גוגל בה רואים הכוונה של מפגינים לבית פרקש. בנוסף, נראית נקודת ציון נוספת, שמופיעה במפה בעיגול כחול, ומעידה על מיקומו של מי ששלח את אותה המפה – בית משפחת נתניהו. הנקודה הכחולה לשיטתו של בן יצחק, מעיד על כך שמשפחת נתניהו ידעה על ארגון ההפגנה. יאיר נתניהו הגיב: הטענה שקרית.


בהכנת הידיעה השתתפו סולימאן מסוודה, אורלי אלקלעי וחן ביאר