החיסון של אסטרהזניקה
צילום: אי-פי

אדלשטיין: מנהלים מו"מ עם עוד כמה חברות לחיסונים לקורונה

שר הבריאות על חובת ההתחסנות: בחיים לא רציתי לעשות חוק חיסון חובה. זאת הייתה השמצה פרועה של מישהו בתקשורת; המשימה שלי היא להיות ערוך לכך שכל אזרח ואזרחית שירצו לקבל חיסון יוכלו לקבל אותו
הבוקר הזה
22 בנובמבר 2020
07:24

אחרי ההסכמים שנחתמו עם פייזר ומודרנה, שר הבריאות, יולי אדלשטיין, התייחס היום (ראשון) להסכם המתגבש בין ישראל לחברת התרופות הבריטית אסטרהזניקה לרכישת חיסונים לקורונה. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר השר אדלשטיין כי יש ארבע טכנולוגיות לפיתוח חיסון וציין כי משרד הבריאות מנהל משא ומתן עם עוד כמה חברות. 

אנחנו מנסים להבטיח שמכולן או רובן יהיה חוזה עם ישראל", אמר השר בריאיון והוסיף: "המשימה שלי היא להיות ערוך לכך שכל אזרח ואזרחית שירצו לקבל חיסון יוכלו לקבל אותו".


שר הבריאות נשאל לגבי קידום חוק חיסון חובה, והשיב בתוקף: "בחיים לא רציתי לעשות חוק חיסון חובה. זאת הייתה השמצה פרועה של מישהו בתקשורת. בחיים לא חשבתי על זה, ואף חד במשרד הבריאות לא חשב על זה. למיטב ידיעתי אין אף מדינה דמוקרטית שבה יש חוק חיסון חובה. זה לא פותר אותי מהצורך להביא כמות מספקת של חיסונים – מה תהיה ההיענות אני לא יודע להגיד".

בד בבד, קבינט הקורונה שהיה אמור להתכנס היום נדחה למחר. בהתייחס לכך אמר אדלשטיין כי "אני לא חושב שיש סיבה מהותית. ההחלטה הביצועית היחידה שיש זה הצגת מתווה חזרת כיתות ה'-ו' לבתי הספר. חשוב שנמשיך ביציאה מאוד מדודה וזהירה מהסגר שבמהלכו הצלחנו להוריד את התחלואה".

השר אדלשטיין שהסיר את התנגדותו לפתיחת כל מערכת החינוך בערים ירוקות מסדר יומו של הקבינט, הסביר: "אף פעם לא הייתי נגד פתיחת מערכת החינוך. אמרתי, ואני חוזר ואומר, שכנראה לאף אחד לא באמת היה אכפת מפתיחת מערכת החינוך כולה כי תמיד שנאמו לגבי הערך הרב של מערכת החינוך – באותו משפט הוסיפו שצריך לפתוח גם את המסחר, והקניונים והשווקים – אין גם וגם".

עלייה משמעותית בבקשות לקבלת היתר יציאה מערים אדומות

לרשות החירום הלאומית במשרד הביטחון הוגשו בשבועות האחרונים כ-15 אלף בקשות חריגים לקבלת היתר יציאה מחוץ לערים האדומות. כך נודע היום (ראשון) לכאן רשת ב. כ-2,000 בקשות אושרו, לרוב מטעמים הומניטריים חריגים כיציאה לקטיף תפוחים מחשש שיירקבו.

בשל העלייה של ממש בהיקף הבקשות ביקש שר הביטחון בני גנץ מראש רשות החירום הלאומית לתת מענה אנושי ביישובים, ולכל יישוב הנתון בסגר הוקצה גורם שנמצא ביישוב, שיענה לבקשות במקרים חריגים. בחודש האחרון מונה לתפקיד ראש רח"ל תת-אלוף במילואים יורם לרדו, זאת לאחר שהתפקיד לא אויש במשך חודשים.