כיתה ריקה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: כיתות ה'-ו' וכיתות י"א-י"ב יפתחו כמתוכנן

ממונה הקורונה פרופ' אש: צריך להאיץ את פתיחת מערכת החינוך • דוח אמ"ן: מזהים בשבוע האחרון עלייה במספר החולים שמצבם קשה • בכיר במשרד הבריאות על אמינות הבדיקות המהירות: יש יתרון למהירות על הדיוק. לדברי הבכיר רגישות הבדיקות גבוהה יותר באנשים מדבקים מאוד
עמיחי שטיין, דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
22 בנובמבר 2020
08:41
עודכן ב 12:10

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה כי כיתות ה'-ו' וכיתות י"א-י"ב יפתחו כמתוכנן. לדבריו, "זה לא עומד להשתנות". קודם לכן אמר ממונה הקורונה, פרופ' נחמן אש, כי צריך להאיץ את פתיחת מערכת החינוך. בביקור בעיריית ירושלים הוסיף פרופ' אש כי הוא מוטרד משיעורי התפוסה בבתי החולים במזרח העיר.

דוח אמ"ן שהתפרסם הבוקר הצביע על עלייה במספר החולים שמצבם קשה בשבוע האחרון. בדוח נכתב כי המשך ההקלות ללא הקפדה יתרה יגביר את רמת התחלואה. בד בבד פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי במשרד הבריאות אומרים שאפשר לעשות בדיקות מהירות לקורונה באיים הירוקים ובאזורים הדומים להם, אף שאמינותן עומדת על כ-60% בקרב חולים ללא תסמינים. 

בכיר במשרד אמר לכאן חדשות כי רגישותן של הבדיקות המהירות גבוהה יותר בקרב אנשים מדבקים מאוד, וניתן להשתמש בהן מכיוון שיש יתרון למהירות על פני הדיוק. הדברים נאמרו בתגובה להאשמות של הסתדרות עובדי המעבדות ולפיהן הבדיקות אינן אמינות ולא מדויקות וכי בעיר אילת עלולים להסתובב חולי קורונה שאינם יודעים זאת.

מהחברה המייצרת את הבדיקות המהירות נמסר כי מדובר בחדשות כזב וכי הן אושרו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני ומשרד הבריאות. ממשרד הבריאות נמסר כי העובדה שטכנולוגיה פחות מדויקת אינה אומרת שאין מקום להשתמש בה

בקופות חולים ובבתי חולים הפסיקו להשתמש בבדיקות המהירות של חברת סופיה עקב אי אמינות הבדיקות ודרישת משרד הבריאות לחזור על כל בדיקה פעם נוספת בבדיקת המעבדה המכונה pcr. כך פורסם בשבוע שעבר בכאן רשת ב.

בקופות החולים ובבתי החולים אומרים כי אין טעם בבדיקות האלה אם צריך לחזור על התוצאות. שתי קופות הפסיקו את השימוש לחלוטין ושתיים אחרות צמצמו מאוד את השימוש בה. בתי חולים רבים הפסיקו לגמרי את השימוש.