עומר אדם והזמר המצרי מוחמד רמדאן
צילום: @uae_3G

התמונה של הכוכב המצרי עם עומר אדם מספרת את הסיפור העצוב של השלום

41 שנה יש שלום בין ישראל למצרים, אבל בזמן שבאמירויות כבר מוכרים מוצרים כחול לבן בשווקים - בארץ הנילוס תמונה עם ישראלי עדיין מעוררת קריאות לחרם
רועי קייס, פרשנות
22 בנובמבר 2020
10:10

"ידע או לא ידע?". זו השאלה שמעסיקה לא מעט אנשים במצרים בשעות האחרונות, אחרי התמונות שפורסמו של כוכב העל מוחמד רמדאן עם הזמר הישראלי עומר אדם ועוד ידוענים ישראלים בדובאי - אם תרצו בירת הנורמליזציה של החודשים האחרונים.

את התמונה פרסם לראשונה העיתונאי האמירותי ופעיל הרשת המוכר חמד אל-מזרועי. בהמשך היא פורסמה במהרה בחשבונות של משרד החוץ בערבית ושל דובר צה"ל בערבית. ומשם הדרך לסערה הגדולה הייתה קצרה.

רמדאן עצמו כבר הגיב בשורה של פוסטים ברשתות החברתיות שהוא לא באמת ידע עם מי הצטלם ושהאל ברא את כולנו שווים. אבל לא נראה שזה גרם לסערה לגווע. מאז פרסום התמונה, הביקורת על רמדאן נשמעת היטב עד כדי קריאה להחרימו.

השדרן המצרי אחמד מוסא ניצל את תוכניתו בערוץ סדא אל-בלד, שמקורב למשטר, כדי לקרוא לרמדאן להסביר לציבור מה קרה ו"האם מדובר באסון אמיתי או לא? אם כן, אז רמדאן יהיה בבעיה איתנו". מוסא אף הוסיף כי אמנם יש שלום בין ישראל למצרים ברמת ההנהגות, ומצרים לא מעוניינת במלחמות, אבל אין זה אומר שיש התקרבות בין העמים ואי אפשר לכפות את השלום על העם המצרי, כלשונו.

יו"ר אגודת השחקנים במצרים אשרף זכי סיפר כי יצר קשר עם רמדאן, שנשבע שלא ידע עם מי הוא מצטלם. אבל זה כבר לא באמת משנה.

רמדאן עצמו כבר הגיב בשורה של פוסטים שהוא לא באמת ידע עם מי הצטלם ושהאל ברא את כולנו שווים. אבל לא נראה שזה גרם לסערה לגווע

עיתונאי מצרי אמר בשיחה איתי הבוקר שכל התגובות לא טובות בנוגע לתמונה של רמדאן. לדבריו, האיגודים המקצועיים, לובי מוכר נגד הנורמליזציה עם ישראל, פוגעים בכל מי שסבור שהיחסים בין העמים צריכים להיות טבעיים: "חבר שלי הועף מאגודת העיתונאים רק כי הלך לסקר את הבחירות בישראל".

עם זאת, אותו עיתונאי ניסה להמתיק את הגלולה המרה באמירה שאם ישראלים באים למצרים, הם מתקבלים בברכה בלא שום בעיה.

לפני שנתיים, במסגרת המונדיאל ברוסיה, אוהד ישראלי הצטלם עם אגדת הכדורגל המצרית מוחמד אבו טריקה, המזוהה עם האחים המוסלמים ומי שהיה הכוכב הגדול של ארץ הנילוס לפני החלוץ האדיר של ליברפול מוחמד סלאח. בזמנו, גם טריקה, שזכה לביקורת בעקבות התמונה, אמר שלא ידע שהוא מצטלם עם ישראלי ושהוא מתנגד לקיום של היישות הציונית.

אז אגב תומכי משטר א-סיסי ניצלו את התמונה כדי להראות שהאחים המוסלמים משתפים פעולה עם ישראל. מעין תחרות כזו שמתרחשת כל השנים – מי מנרמל יותר עם מי, ולא במובן החיובי.

עדיין קשה שלא להתרשם מזה שאחרי 41 שנות שלום - הנורמליזציה בינינו לבין המצרים רחוקה ממה שהיה מצופה. אולי במגדל השן הקשרים חזקים מאי פעם במישור הביטחוני והמודיעיני. אבל בעוד שבאמירויות אחרי שלושה חודשים מההכרזה על הנרמול, עומדים בשווקים בגאון מוצרים ישראליים עם דגל כחול לבן, במצרים עדיין מתעסקים בשאלה אם השחקן ידע שהוא הצטלם עם ישראלי או לא ידע. וזה מספר בעצם את כל הסיפור העגום של השלום העממי בין המדינות.