ארכיון
צילום: אופיר זגורי, פלאש 90

המוות בנחל חילזון: "הוציאו את הבן שלי להורג"

אמו של אביתר יוספי שנהרג במהלך ניווט: הצבא מסתיר מאיתנו מידע
סדר יום
22 בנובמבר 2020
13:36

אחרי פרסום תחקיר המחדלים שהובילו למותו של אביתר יוספי במהלך ניווט בנחל חילזון בינואר 2019 - אמו של החייל, דליה יוספי, מאשימה היום (ראשון) בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב: "הוציאו את הבן שלי להורג".

מתחקיר הארץ עלה, בין היתר, כיצד המפקדים באותו לילה החלו לטייח את מותו של אביתר, בעוד גופתו עדיין במים. עם זאת, המידע שהגיע לידי המשפחה מטעם הצבא היה מוגבל לטענתם. 

האזינו לריאיון עם דליה יוספי בכאן רשת ב

"הם סיפרו שיש מחדלים אבל לא סיפרו את כל מה שעלה בתחקיר, זה לגמרי שונה", אמרה יוספי. "הם ניסו לזרוק על אביתר שהוא אחראי על מותו. חייל ממושמע, שעושה את הכול, ילד שכל מה שאמרו לו עשה, לא עשה קיצורי דרך, לזרוק דבר כזה עליו? למה אני, אמא, צריכה לדעת את כל הדברים האלה מתחקיר הארץ ולא מהצבא? מספרים לי, ושום דבר לא תואם את ממצאי התחקיר".

"קראנו בעיתון, עוד בשבעה, שאביתר אחראי על מותו", סיפרה האם. "מיד הבנו שמסתירים מאיתנו מידע, שהצבא לא מדבר אמת. החיילים מיד החלו לספר את האמת. כל החיילים מדברים פה אחד את אותו דבר.

יוספי התייחסה לעונש המקל שנגזר על מפקד גדוד הסיור - עבודות שירות בלבד: "אני לא ידעתי מה הולך שם ואיך הגיעו להחלטה. אף אחד לא דיווח לו מה קרה באותו לילה. לא ביקשו מאיתנו הסכמה, הם נתנו את העונשים ונגמר הסיפור. אני אמרתי שזה לא עונש לעשות עבודות שירות, כשיש מישהו הרוג".

כשנשאלה האם מפקדיו של אביתר יצאו בזול אמרה האם: "הם קיבלו עונש זול, יש פה מוות. מי שהיה בג'יפ היה צריך לשבת לכלא, הם הוציאו את הבן שלי להורג. ככה אני מרגישה".