יונתן פולארד
-

השופט בדימוס אליקים רובינשטיין: "גיוס פולארד היה טעות ואיוולת"

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון לשעבר היה מספר 2 בשגרירות בוושינגטון עם מעצרו של המרגל הישראלי. במשך שנים האשימו אותו בהסגרת פולארד. בריאיון לכאן רשת ב הוא מספר כיצד נודע לו על המעצר ועל מאמציו לשחררו
בחצי היום
22 בנובמבר 2020
13:40

שחרור יונתן פולארד: המשנה לנשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין,  שהיה מספר 2 בשגרירות ישראל בוושינגטון בעת מעצרו של פולארד, אומר היום (ראשון), כי גיוסו של המרגל היה טעות ואיוולת. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר רובינשטיין: "יש דברים שלא עושים. זה גם נגד השכל הישר. אפילו אם הוא נתן חומרים שלא הזיקו לארצות הברית והועילו לישראל - צריך היה לחשוב מה יקרה אם זה יתגלה. יהודי בתוך ליבת קהילת המודיעין האמריקנית מרגל למען ישראל. זה היה משגה. גם רפי איתן שהיה אחראי על זה הודה בזה בעצמו". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב 

במשך זמן רב הוטחה ברובינשטיין ביקורת כאילו היה אחד האשמים בהסגרת פולארד, שהתדפק על דלתות שגרירות ישראל. בריאיון גולל רובינשטיין את שהתרחש כשהיה אחראי על השגרירות בעת שהשגריר היה מחוץ לארצות הברית: "הקב"ט בא אליי לאחר מעשה וסיפר שהוציא ממתחם השגרירות שני אנשים שנעצרו על ידי שלטונות החוק. כתבתי לארץ מברק שאין לי מושג על מה מדובר, אך מתפתחת בעיה. נקראתי באותו אחר צוהריים אל תת מזכיר המדינה האמריקני. אז לראשונה שמעתי את השם פולארד. הוא ביקש הסבר. אז התחיל הסיפור הארוך והקשה".

רובינשטיין סיפר כי עסק רבות בניסיון לשחרר את יונתן פולארד, אולם הדבר לא עלה בידו: "אני מברך אותו על שחרורו ומקווה שיעלה לארץ. אשמח לפגוש אותו. שנים הייתה טענה שאני הוצאתי אותו מהשגרירות וזו לא הייתה האמת. התפקיד האישי שלי היה לנסות לעזור לו. היו הרבה פגישות כולל עם נשיא ארצות הברית. אם הוא ירצה אשמח להיפגש איתו".